Videorubrike spletne strani ponujajo zadnja leta posnetke iz rdeče preproge, priprave na podelitve in reportaže po podelitvi. Foto: EPA
Videorubrike spletne strani ponujajo zadnja leta posnetke iz rdeče preproge, priprave na podelitve in reportaže po podelitvi. Foto: EPA
Podelitev prestižnih filmskih nagrad vsako leto spremljajo ljubitelji filma po vsem svetu. Foto: EPA
Podelitev oskarjev
Od leta 1969 je podelitev oskarjev na voljo mednarodnemu občinstvu, ki danes obsega več kot 200 držav. Tako pa je bila podelitev videti letos. Foto: Reuters
Oskarji 2009
Trije kipci za igralko v glavni vlogi, igralca v glavni vlogi in igralko v stranski vlogi so šli letos v roke Kate Winslet, Seana Penna in Penelope Cruz. Foto: Reuters

Uradne strani različnih filmskih organizacij, festivalov in podelitev nagrad že lep čas niso več le skopi skupki suhoparnih podatkov, kot so seznami članov, nominirancev in zmagovalcev. Tisti, ki ga tematika zanima in se je pripravljen zakopati v spletni strani podelitve oskarjev in akademije, bo našel marsikaj zanimivega.

Kratka zgodovina svečane podelitve
Zlate kipce nepretrgoma podeljujejo vse od leta 1929. Trikrat so slovesnost morali prestaviti za največ teden dni. Prvič zaradi poplav, ki so leta 1938 zajele Los Angeles, drugič leta 1968 iz spoštovanja do pogreba ubitega Martina Lutherja Kinga in tretjič leta 1981 zaradi poskusa atentata na predsednika Ronalda Reagana. Prvo podelitev so organizirali v hotelu Hollywood Roosevelt, medtem ko so bili prejemniki znani že tri mesece pred tem. Že naslednjo leto so rezultate skrivali do podelitve, obenem pa so seznam predhodno dali na razpolago medijem za objavo na noč podelitve. Po incidentu z revijo Los Angeles Times, ki je leta 1940 objavila rezultate že v večerni izdaji, pa se je akademija odločila za sistem zapečatenih ovojnic, ki je v uporabi še danes.
Drugo podelitev so prvič predvajali v živo po radiu in od takrat jo lahko spremlja vsa javnost. Leta 1953 si je lahko milijone Američanov in Kanadčanov prvič ogledalo prireditev na malih zaslonih in leta 1966 so začeli oddajanje v barvah. Le tri leta pozneje so bili Oskarji na voljo mednarodnemu občinstvu, ki danes obsega več kot 200 držav.

Oscar.com
Uradna stran svečane podelitve je namenjena predvsem informiranju in poveličevanju vsakoletne slavnostne ceremonije. Z razvojem spletnega videa so v zadnjih letih dodali videorubriko s kopico tematskih podstrani. Ogledamo si lahko poročila o pripravah na podelitev in reportaže po podelitvi, posnetke iz rdeče preproge in izza odra, novinarske konferencein zahvalno kamero. Slednja ponuja vsem dobitnikom še eno priložnost, da se zahvalijo tistim, ki so jih morda pozabili.
Letošnja novost je Oscars Time Capsule, ki nas prek redkih fotografij in še bolj redkih videoodlomkov popelje skozi celotno zgodovino te slavnostne podelitve. Zanimivi so starejši posnetki, na katerih smo priča podobno pristnih emocij, vendar neprimerno krajših govorov kakor danes. Posebno zabaven je uvodni govor voditelja Boba Hopa iz leta 1953 ob poroki televizije in podelitve oskarjev: "Televizija, tja gredo filmi, ko umrejo." Zadoščeno je tudi ljubiteljem plakatov (na voljo so plakati slovesnosti in vseh zmagovalnih filmov) in ljubiteljem mode (retrospektivni pregled ženske in moške mode zadnjih nekaj let ter splošni retropregled po dekadah od tridesetih let naprej).

Vsak nominirani film ali človek je predstavljen z lastno podstranjo. V primeru igralca/ke gre za kratek opis nominirane vloge, morebitni seznam preteklih nominacij/nagrad, videoposnetke s podelitve in v primeru zmagovalca transkript zahvalnega govora. Posebej priporočam ogled vprašalnika o začetkih, občutkih in izzivih, povezanih s poklicem/filmom, ki so ga nekateri lastnoročno izpolnili. V primeru filma gre za kratko vsebino, napovednik, imena nominirancev, morebitni seznam preostalih nominacij in zakulisne videoposnetke s podelitve. Če vas zanimajo seznami starejših nominirancev in zmagovalcev, se boste morali "sprehoditi" po spodnjem spletišču.

Oscars.org
Obsežna uradna stran Akademije za filmsko umetnost in znanost, katere članstvo presega 6 tisoč ljudi, zaposlenih v filmski industriji. Čeprav je organizacija najbolj znana po podelitvi oskarjev (prodaja licenc za predvajanje predstavlja večino dohodka), se ukvarja s široko paleto izobraževalnih, ohranitvenih in raziskovalnih aktivnosti. Leta 2011 načrtujejo odprtje celoletne hollywoodske atrakcije - Filmskega muzeja akademije (Academy Museum of Motion Pictures) -, ki bo predstavljala stalne razstave, interaktivne instalacije in javne programe, ki bodo raziskovali filme in njihov vpliv na svetovno kulturo.

Člani predstavljajo 15 splošnih področij, vse od igralcev, animatorjev, direktorjev fotografije, scenografov in kostumografov, skladateljev in pesnikov, režiserjev in montažerjev do maskerjev in frizerjev, producentov, scenaristov, mojstrov zvoka in strokovnjakov za odnose z javnostjo. Celotnega seznama žal nimajo na voljo, ogledamo pa si lahko kratek seznam posameznih kategorij.

Od leta 1973 akademija podeljuje študentske nagrade visokošolskim in univerzitetnim filmskih ustvarjalcem. Izbirajo jih člani akademije, zmagovalci pa prejmejo denarne nagrade in trofeje (vendar ne v obliki kipca). Na drugi podelitvi leta 1975 je Robert Zemeckis kot študent prejel posebno nagrado žirije za svoj kratki film A Field of Honor.

Za popoln sezam nominirancev/nagrajencev poglejte v rubriko "Research & Preservation", kjer boste med drugim našli tudi bazo filmskih zaslug (credits) in lastnikov posnetih scenarijev.
Za konec naj izpostavim še tehnične nagrade (science & tecnology), ki so me od nekdaj najbolj zanimale. Ob tem sem odkril, da je akademija naredila 18-mesečno raziskavo o dolgoročnem shranjevanju in dostopu do pomembnih digitalnih podatkov. Gre za problematiko zanesljivosti in kompatibilnosti digitalnega skladiščenja, ki postaja vsak dan večja težava. Poročilo z naslovom The Digital Dilemma so objavili novembra 2007 in od takrat je vzbudilo zanimanje domačih in tujih vladnih agencij, ki poskušajo ovrednotiti lastno stanje digitalnega ohranjevanja.

Uroš Šetina