Na Nizozemskem so dejanje že označili za napad na svobodo govora. 47-letni režiser Theo van Gogh, ki je v daljnem sorodstvu z znanim nizozemskim slikarjem iz 19. stoletja Vincentom van Goghom, je s svojimi izjavami, časopisnimi članki in knjigami po napadu na ZDA 11. septembra 2001 razburil tamkajšnjo muslimansko skupnost.
Aretiran 26-letni NizozemecPolicija je po napadu priprla moškega, ki je pred tem streljal na policiste in enega tudi ranil. Aretirani je 26-letni Nizozemec, ki ima tudi maroški potni list. Policija trdi, da je bil umor skrbno načrtovan, drugih podrobnosti pa ni želela razkriti. Nizozemec je režiserjevo smrt napovedal tudi v eni od svojih pesmi.
"Imami so sovražniki žensk"
Van Gogh je v svojih kolumnah imame označil za sovražnike žensk in se norčeval iz preroka Mohameda. Njegovi rojaki so se različno odzivali, nekateri so ga videli kot borca za svobodo govora, drugi pa so menili, da gre v svojih delih predaleč. Umor so že obsodile različne muslimanske skupnosti v državi.
Film o Pimu Fortuynu
To pa ni prvi tak dogodek na Nizozemskem. Maja leta 2002 je bil ubit skrajni desničarski voditelj Pim Fortuyn, katerega stranka je na volitvah nato zasedla drugo mesto. In prav o Fortuynu je Theo van Gogh snemal svoj zadnji film 0605, ki pa še ni prišel v kinematografe.
Posnel je več nizkoproračunskih filmov
Van Gogh, ki je od začetka osemdesetih posnel več kot dva ducata nizkoproračunskih filmov, je v zadnjem film Submission govoril o muslimanki v dogovorjenem zakonu, v katerem mož ženo tepe, njegov brat pa jo spolno zlorablja. Po predvajanju filma na nizozemski televiziji je režiser prejel več groženj s smrtjo.
Režiser in leterat
Nizozemski režiser, ki je televizijske razprave velikokrat zapustil z loputanjem vrat, je napisal tudi tri knjige.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje