festival je odprla projekcija filma Človek na žici v režiji Jamesa Marsha. Festival prinaša 25 filmov, ki so razvrščeni v tekmovalni program in še v sklope Miti, ikone in mediji, Intimni portreti, Aktualni, družbenokritični in Posvečeno. V slednjem se bodo s štirimi filmi poklonili francoskemu režiserju Raymondu Depardonu. V sklopu festivala bo prikazan še kratki film Dragi Bill Gates režiserke Sarah J. Christman.
Umetniški presežki s posluhom za človekove pravice
Programski direktor festivala Simon Popek je povedal, da so v tekmovalnem programu festivala filmi, ki sicer nagovarjajo tematiko človekovih pravic, ne dotikajo pa se je neposredno. Pri izboru se je namreč osredotočil na dokumentarce, ki predstavljajo presežke tudi v umetniškem smislu.
Med izbranci so še dokumentarec Fikser: Usmrtitev Ajmala Naqshbandija v režiji Iana Oldsa, ki prikazuje način dela tujih novinarjev v Afganistanu, film Bojevnice v sariju, v katerem režiserka Julie Bridgham prikaže ženske skupine, ki se v Nepalu bojujejo za neodvisnost, ter humana zgodba palestinskega očeta, ki mu ubijejo sina, prikazana v filmu Srce iz Jenina v režiji Leona Gellerja in Marcusa Vetterja.
O zmagovalnem dokumentarnem filmu bo odločala žirija v sestavi Maciej Nowicki, Marko Popović in Sabina Živec. Nagrado bodo v Cankarjevem domu podelili ob koncu festivala 30. marca. Sledila bo projekcija filma Mostar United v režiji Claudie Tosi.
Slovenska sekcija mednarodne nevladne organizacije Amnesty International je bila v preteklih letih že povezana s festivalom LIFFe, sodelovanje s filmsko umetnostjo pa nadaljuje s podelitvijo glavne nagrade festivala dokumentarnega filma. Poslanstvo Amnesty International ni le osvetljevati kršitve človekovih pravic, temveč tudi ukrepanje za spremembe, naši naravni zavezniki v teh prizadevanjih pa so tudi umetniki, je povedala Metka Naglič z Amnesty International Slovenije.
Štirje iz izbora najverjetneje v kinodvorane
Popek je iz sekcije Miti, ikone, mediji izpostavil filma Človek na žici v režiji Jamesa Marsha in dokumentarec o skupini Ekatarina Velika v režiji Dušana Vesića. Napovedal je, da bosta omenjena filma najverjetneje uvrščena v redno distribucijo slovenskih kinematografov. Slednje velja tudi za dokumentarna filma Otroci Vlada Škafarja in Sabina režiserke Sandrine Bonnaire, ki bosta prikazana v programskem sklopu Intimni portreti.
Festival bo postregel še z aktualnimi družbenokritičnimi filmi, med katere je Popek uvrstil odmeven dokumentarec o umoru priznane ruske novinarke Ane Politkovske v režiji Erica Bergkrauta. Pri Amnesty International Slovenije so ob tem filmu pripravili okroglo mizo z naslovom Zagovorniki človekovih pravic in svobode izražanja, ki bo 26. marca. Med drugimi bo na okrogli mizi spregovorila ruska novinarka Elena Milašina, ki je prijateljevala s Politkovsko in raziskuje umore novinarskih kolegov.
Programski sklop Posvečeno prinaša izbor štirih filmov Raymonda Depardona, ki se je v zadnjem obdobju ustvarjanja posvetil dokumentarnim filmom o podeželju. V sklopu festivala bodo na ogled trije filmi iz njegove serije Podeželski obrisi in režiserjev avtoportret z naslovom Fotografska leta.
Festival se, zato da bi si filme lahko ogledalo več ljubiteljev dokumentarnega film, širi še prostorsko - letos bo prvič potekal tudi v Kinodvoru.
V sodelovanju z Media Deskom Slovenija Festival dokumentarnega filma nadaljuje prikazovanje izobraževalnih vsebin. Letos bo predavanje posvečeno pomembnosti zgodbe v dokumentarnih filmih, vodil pa ga bo strokovnjak s področja dokumentarnega filma Hugh Purcell. Razkril bo skrivnosti dobrega filma in pojasnil, zakaj je tudi pri dokumentarcih zgodba pomembna.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje