Gre za dragoceno zbirko 139 izvirnih notnih črtovij slovitih skladateljev, ki jo je šoli podaril Bruce Kovner, predsednik odbora omenjene glasbene akademije. Med rokopise, ki veljajo za najdragocenejše, sodijo Lisztova Madžarska rapsodija št. 9, Beethovnova edina opera Fidelio ter Dido in Enej Henryja Purcella.
Predsednik Juillarda, ki velja za eno najbolj kakovostnih glasbenih akademij, Joseph Polisi, je dejal, da gre za darilo zbiratelja, ki je za pridobitev rokopisov porabil več kot deset let, neprecenljivo. Približno pred desetimi leti je namreč Kovner opazil, da na svetovno tržišče prihaja vse več redkih artefaktov, ki so pripadali znanim skladateljem, in se začel resneje ukvarjati z zbirateljstvom.
Bolje notno črtovje kot morski pes
"Dela, ki so prišla na tržišče, so bila na prodaj za take vsote, ki so bile po mojem mnenju dobra kupčija, še posebej, če jih primerjamo s cenami, ki jih je dosegel morski pes Damiena Hirsta," pravi Kovner. Zbiratelj je tako na primer za 80-stranski rokopis Ludwiga van Beethovna odštel nekaj več kot milijon britanskih funtov (več kot 354 milijonov tolarjev), večino nakupov pa so opravili njegovi zastopniki, kupec pa je ostal neznan.
Zbirka, ki so jo označili za neprecenljivo, bo na ogled postavljena v t. i. bralni sobi, prvi obiskovalci pa si bodo rokopise lahko ogledali leta 2009.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje