Barenboim je bil do pred kratkim vodja Chicago Symphony Orchestra. Foto: EPA
Barenboim je bil do pred kratkim vodja Chicago Symphony Orchestra. Foto: EPA
Daniel Barenboim s portoriškim simfoničnim orkestrom
Barenboim je razjezil Izraelce, ko je izvajal Wagnerjevo glasbo. Foto: EPA
Operna hiša Scala
Scalo prvič v njeni dolgi zgodovini vodi Neitalijan. Foto: EPA

Milanska operna hiša bo tako delno zapolnila praznino, ki je nastala po odhodu Mutija z mesta glasbenega direktorja, saj 64-letni Izraelec argentinskega rodu Barenboim ne bo postal novi glasbeni direktor, ampak bo dirigiral le po dve predstavi v sezoni. Prvo predstavo bo dirigiral leta 2007, in sicer opero Richarda Wagnerja Tristan in Izolda. Daniel Barenboim bo poleg dirigentskega dela sodeloval tudi pri drugih glasbenih projektih, zadolžen bo tudi za najmlajše, ki jih bo uvajal v svet glasbe.

Sodelovanje Milana in Berlina
Barenboim bo sredi junija prenehal voditi Chicago Symphony Orchestra, še vedno pa ostaja glasbeni direktor Berlinske državne opere. Tudi zato bosta operi sodelovali v številnih produkcijah, med temi pa bo tudi opera Richarda Wagnerja Prstan, ki bo del programa v sezoni 2010/2011.

Povezovanje religij in kultur
Daniel Barenboim je v glasbenem svetu postal znan najprej kot izvrsten pianist, pozneje pa je zaslovel kot odličen dirigent, ki rad sodeluje z mešanimi arabsko-židovskimi orkestri. Klavir je začel igrati pri petih letih, le dve leti pozneje pa je že imel prvi samostojni koncert v Buenos Airesu. V najstniških letih se je z družino preselil v Izrael, kjer je leta 2001 dvignil veliko prahu z izvedbo Wagnerjeve glasbe. Pozneje je glasbo študiral v Salzburgu in Parizu, kot pianist pa je debitiral na Dunaju leta 1952. Sledili so nastopi po vsej Evropi pa tudi v ZDA, Južni Ameriki in Avstraliji.

Kot dirigent je prvič nastopil leta 1967 z Londonskim filharmoničnim orkestrom, v operni predstavi pa je prvič dirigiral leta 1973 na edinburškem festivalu, in sicer je kot dirigent nastopil v Mozartovi operi Don Giovanni. Glasbeni direktor Chicago Symphony Orchestra je postal leta 1991, le leto pozneje pa tudi glasbeni direktor Berlinske državne opere.

Spori v Scali
Francoz Stephane Lissner, ki je mesto direktorja ene najbolj znanih opernih hiš na svetu, milanske Scale, zasedel kot prvi Neitalijan v njeni 227-letni zgodovini, je že decembra povedal, da bo brez glasbenega direktorja težko izpolnjevati številne gledališke naloge in da bodo naslednika Riccarda Mutija težko našli. Muti je iz opere odšel 2. aprila 2005, potem ko mu je ansambel izrekel nezaupnico.