Mladosti navkljub Daniel Harding prav suvereno vihti dirigentsko palico. Foto: EPA
Mladosti navkljub Daniel Harding prav suvereno vihti dirigentsko palico. Foto: EPA
Dvorana milanske Scale
Ali bo nova sezona milanske Scale prav tako bleščeča, kot je njena dvorana? Foto: EPA
Stephane Lissner
Stephane Lissner ne dvomi v sposobnosti mladine. Foto: EPA

Danes se bo namreč kot novi dirigent slovite operne hiše predstavil komaj 30-letni Britanec Daniel Harding. Ta je nasledil Riccarda Muttija, ki je bil v Milanu kar 19 let. Zaradi njegove samovoljnosti pa so ga "izgnali" kar zaposleni v Scali, ki so spomladi trmasto stavkali in k odstopu prisilili tudi intendanta Maura Melija. Melija je nasledil Stephane Lissner, ki je mladosti navkljub za novega dirigenta izbral Hardinga.

Že s prvo premiero nove sezone bo Scala zakorakala v Mozartovo leto 2006, ko bomo slavili 250-letnico skladateljevega rojstva. Kot prva od štirih Mozartovih oper na programu Scaline sezone 2005/06 bo uprizorjena opera Idomeneo. Uprizoritev naj bi bila - to je vsaj prepričanje Stephana Lissnerja - začetek novega poglavja v zgodovini Scale. Ali bo poglavje "dobro brano" bo jasno že jutri, ko bodo gledalci bodisi navdušeno sprejeli bodisi izžvižgali prvo postavitev v novi sezoni.

Neodgovorni predhodnik
Ob začetku nove sezone, ki naj bi obnovila Scalin sloves ene najbolj elitnih opernih hiš na svetu, je o težavah ob sprejemu nove službe spregovoril tudi Stephane Lissner. Novinarjem je zaupal, da ga je presenetilo, kako slabo je prejšnji umetniški direktor načrtoval sezono 2005/06. Tako so bili prvi meseci v novi službi skoraj nori, saj je moral Lissner izrabiti prav vse svoje "naveze" in "zakrpati" luknje v programu za naslednjo sezono.

Sožitje med starimi in mladimi
Daniel Harding ne bo edini, ki se bo potil na odru Scale. Krst bodo doživeli še štirje od šestih vodilnih inštrumentalnih solistov. Lissner je eden redkih umetniških direktorjev, ki zaupajo mladim umetnikom. Tudi orkester je namreč dopolnil z mladimi okrepitvami in svojo odločitev tudi pojasnil: "V orkestru hočem videti velike mojstre in mlade glasbenike. Morajo se srečati in črpati navdih eden od drugega." Največji simbol mladih sil pa bo zagotovo komaj 24-letni venezuelski dirigent Gustavo Dudamel, ki mu je Lissner zaupal dirigiranje Mozartove opere Don Giovanni.

Mladi za vabo mladim
Stephane Lissner se je odločil, priložnost za uveljavitev na velikem odru ponuditi tudi mladim skladateljem. Vsako leto naj bi na odru Scale zaživelo eno, še nikoli predstavljeno delo mladega skladatelja. Morda nekoliko naivno pa je Lissnerjevo pričakovanje, da bodo dela mladih komponistov v opero pritegnila tudi do sedaj na čare opere imuno mladino, ki veliko raje kot Mozartu prisluhne kateremu od zvezdnikov z MTV-ja.