Filmi, posneti po resničnih dogodkih, so vselej dvorezen meč, saj smo po eni strani očarani nad dogodki, ki so zanimivejši kot tisti, ki se jih izmišljujejo scenaristi. Po drugi strani pa se sprašujemo, kolikšen del prikazanega se je resnično pripetilo na takšen način in katere dele so v imenu umetniške svobode "oplemenitili".
Roger Donaldson, avstralski režiser, ima za seboj zelo pester repertoar. Med bolj znanimi so Brez izhoda (1987) s Kevinom Costnerjem, Koktejl (1988) s Tomom Cruisom, Bele peščine (1992) z Williemom Dafoejem, Pobeg (1994) z Alecom Baldwinom in Kim Basinger, Vrste (1995), Dantejev vrh (1997) s Piercem Brosnanom in Rekrut (2003) s Colinom Farrellom in Alom Pacinom. Glede na to, da gre povečini za napete kriminalke, z Bančnim ropom uspešno nadaljuje lastno tradicijo. Vzdušje začetka sedemdesetih, ko se je resnični rop banke odvil pod londonsko ulico Baker, deluje še toliko bolj pristno, saj je film posnet v duhu surovih kriminalk tistega časa. V glavni vlogi, ki mu je pisana na kožo tako kot njegova prva vloga v Morilcih, tatovih in dveh nabitih šibrovkah (1998), se izkaže Jason Statham, ki se sicer posveča bolj akcijskim vlogam.
Solidna britanska kriminalka, ki nam dejansko vzbudi tek po raziskovanju ozadja tega nenavadnega ropa, ki so ga razkrinkali šele po treh desetletjih zaradi nikoli najdene vsebine izpraznjenih sefov, v katerih so med drugim ukradli vrsto fotografij in dokumentov, ki bi razkrile korupcijo policije in škandalozne nočne aktivnosti političnih voditeljev. Bančni rop je film, ki ljubiteljem žanra razkrije, da razne dvojne prevare in vladne zarote, ki so danes skoraj klišejske, sploh niso tako iz trte izvite, kot se morda zdi na prvi pogled.
Ocena: 4; piše: Uroš Šetina
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje