Deseta pesniška zbirka Ifigenije Simonović nosi naslov Kasneje. Osnovni ton ji daje samota po odhodu bližnjih, a to ni brezupna samota, ampak je čas, ko se pesnica najbolj intenzivno srečuje s seboj, ko se vračajo spomini in ko bližina ni pozabljena. Kot pove pesnica, sta njeno življenje najmočneje zaznamovala Vitomil Zupan in Veseljko Simonović in s spominom nanju so prežete tudi pesmi v zbirki Kasneje.
O odnosu med partnerjema, ki je pogojen z zasvojenostjo, s peklenskim krogom odvisnosti, pripoveduje v romanu Kava pri dišečem jasminu Nataša Konc Lorenzutti. Pisateljica se je v svojem romanesknem prvencu dotaknila žgočega problema zasvojenosti z igrami na srečo in spremljala romaneskno junakinjo na mučni, trpki poti reševanja iz odvisniškega odnosa.
Posameznika, družino in družbo je v svojem romanesknem prvencu Na/pol postavil v ospredje Jasmin B. Frelih. Roman se dogaja čez petindvajset let, a težko bi ga poimenovali futuristični roman, saj so v njem le do skrajnosti izostrene značilnosti današnjega sveta. Roman prevevajo apokaliptično, tesnobno ozračje, osamljenost in odtujenost, a pisatelj verjame v moč prijateljstva in iskrene pripadnosti drugemu. Jasmin B. Frelih je z obsežnim romanom izrazil tudi stališče svoje generacije, ki išče pot v prihodnost, čeprav se zdi, da je obstala pred zaprtimi vrati.
Pisave, ki jih je pripravila Alenka Zor Simoniti, si lahko ogledate danes ob 23.05 na 1. programu TV Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje