Mojster Yoda premleva težavno odločitev. Foto:
Mojster Yoda premleva težavno odločitev. Foto:
Vojna zvezd: Vojna klonov (Star Wars: The Clone Wars)
Anakin Skywalker, njegova vajenka Ahsoka in klonski vojak so na zvezi z Obi -Wan Kenobijem.
(ZDA, 2008)
Režija: Dave Filoni
Scenarij: Henry Gilroy, Steven Melching in Scott Murphy po zgodbi Georga Lucasa
Igrajo: Matt Lanter, Ian Abercrombie, Anthony Daniels, Samuel L. Jackson, Tom Kane, Matthew Wood, James Arnold Taylor, Christopher Lee
Žanr: ZF-akcija
Dolžina: 98 min
Vojna zvezd: Vojna klonov (Star Wars: The Clone Wars)
Vojska droidov, pripravljena na obleganje.
Vojna zvezd: Vojna klonov (Star Wars: The Clone Wars)
Asajj Ventress, učenka temne strani in zaprisežena sovražnica jedijev, pripravljena na boj.
Vojna zvezd: Vojna klonov (Star Wars: The Clone Wars)
Klonski vojak med bitko.

Obdobje Vojne klonov velja za legendarno tako v okviru vesolja Vojne zvezd kot med ljubitelji celovečerne serije filmov - predvsem izvirne trilogije (Epizode IV-VI). Ko je ostareli Obi-Wan leta 1977 mimogrede v enem stavku omenil Vojno klonov, kjer se je boril z Lukovim očetom Anakinom, je podžgal domišljijo milijonov ljudi. V Epizodah II (2002) in III (2005) smo 25 let kasneje dobili vpogled v ozadje tega legendarnega obdobja, s tradicionalno animirano TV-mikroserijo Clone Wars (2003) pa izkusili nekaj vznemirljivih bitk.
Kmalu po zadnjem filmu Vojna zvezd: Epizoda III - Maščevanje Sitha so zaokrožile govorice, da namerava avtor franšize George Lucas producirati kar dve novi TV-nanizanki, ki bosta pokrivali dogodke med Epizodama II in III ter III in IV. Prva je pred nami v računalniški animaciji, druga pa bo igrana in je trenutno na predprodukcijski stopnji.

Drugačna računalniška animacija
Lucas je v ta namen ustanovil lasten animacijski studio Lucasfilm Animation in se sam vpletel v nastajanje nanizanke. Ko je videl raven animacije, se je odločil uvodnih nekaj delov zapakirati v celovečerni film in ga poslati v kinematografe. In ta razvoj dogodkov se Vojni klonov nedvomno pozna. Po eni strani se ne mora kosati z risankami studiev, kot sta Pixar in DreamWorks, saj gre za TV-produkcijo, po drugi strani pa je kakovost animacije neprimerno boljša od katere koli animirane serije, posnete za video ali TV. Slog je zanimiva mešanica stilizirane računalniške animacije in tradicionalno risanega videza z vplivi marionetne animacije iz šestdesetih in animejev (velike, izrazite oči).


Povprečna zgodba, ki obeta
Zgodba sama po sebi ni nič posebnega, pa tudi strukturno se ji pozna, da gre za štiri epizode, sešite skupaj. Anakin Skywalker (Matt Lanter), kateremu je bila dodeljena vajenka Ahsoka Tano (Ashley Eckstein), in Obi-Wan Kenobi (James Arnold Taylor) dobita nalogo ustaviti seperatistično gibanje grofa Dookuja (Christopher Lee). Slednji je namreč skrivoma ugrabil sina zloglasnega medgalaktičnega gangsterja Jabbe in zdaj pri njem spletkari proti jedijem, ki se prav tako pogajajo za prehod čez gangstersko ozemlje. Štrene jim meša še Dookujeva desna roka in temna jedijka Asajj Ventress (Nika Futterman). Od glasov, ki jih poznamo iz filmov, slišimo še Anthonyja Danielsa kot C-3PO-ja in Samuela L. Jacksona kot Maca Winduja.

Film pestijo vse slabosti pilota serije, katerega naloga je predstaviti ključne like in okolje. Ne glede na to pa ga odlikujejo suverena režija Davea Filonija, dinamična fotografija in značilni divji premiki kamere skozi akcijske prizore. Morda največji dosežek je upodobitev lika Anakina, ki je bil po izročilu veličasten vojni junak in borec za republiko, česar pa ni bilo mogoče začutiti v Epizodah II in III. V Vojnah klonov so končno popravili ta vtis in lik prvič naredili privlačen. Presenetljivo tudi dialogi niso tako togi in nenaravni kot v Epizodah I-III.

Treba je dodati, da gre za novo obdobje Vojne zvezd, bližje mlajši generaciji, ki je rasla ob novi trilogiji, stripih in knjigah tako imenovanega razširjenega vesolja (ang. expanded universe) Vojne zvezd. To pa ne ustreza precej zagrizenim ljubiteljem, ki prisegajo predvsem na starejšo trilogijo.

Ker gre za uvod v TV-nanizanko, ki so ga oplemenitili za veliko platno, se upravičeno postavlja vprašanje, ali je vreden ogleda v kinu. Iskreno povedano - mlajšim ljubiteljem Vojne zvezd ne bo žal, kljub temu pa samo doživetje v kinu ni pretirano boljše, kot če bi ga videli v primerno opremljenem domačem kinu. Iz tega sledi, da gre pač za reklamno kampanjo novega vala Vojne zvezd, ki ne vključuje le TV-nanizanke, temveč celo vrsto igrač, knjig in stripov.

Nevplivni kritiki
Praktično vsi kritiki, ki se pojavljajo v ameriških medijih, so Vojno klonov bolj ali manj raztrgali in animirani film proglasili za zadnji žebelj v krsti te priljubljene franšize. Kar ni presenetljivo, saj veliko kritikov ni maralo že Epizode IV ob premieri leta 1977. Danes je morda še manj pomembno, kaj si mislijo kritiki, kar vedno znova dokazujejo legije ljubiteljev in uspešnost podjetja LucasFilm.

Osebno sem bil zaradi slabega odziva pred ogledom precej skeptičen in morda me je film prav zato prijetno presenetil, TV-serija pa me je resnično navdušila. Seveda ne more nič priklicati občutkov, ki so me navdajali v piranski kinodvorani, kjer sem med počitnicami pri sedmih letih prvič videl Vojno zvezd: Epizoda IV. Menim, da je to ključna težava večine starih ljubiteljev, ki se pritožujejo nad trenutnim stanjem in prihodnostjo franšize.

Ocena: +3; piše Uroš Šetina

(ZDA, 2008)
Režija: Dave Filoni
Scenarij: Henry Gilroy, Steven Melching in Scott Murphy po zgodbi Georga Lucasa
Igrajo: Matt Lanter, Ian Abercrombie, Anthony Daniels, Samuel L. Jackson, Tom Kane, Matthew Wood, James Arnold Taylor, Christopher Lee
Žanr: ZF-akcija
Dolžina: 98 min