Tolminski muzej pripravlja razstavo o treh gradovih na Tolminskem, tudi o gradu na Kozlovem robu, ob predstavitvi katerega bo omenjen tudi Dante, je povedala direktorica Tolminskega muzeja Damjana Fortunat Černilogar.
"Zanimivo je, da se legenda o obisku Danteja Alighierija na Tolminskem v pisnih virih pojavlja vse od 16. stoletja naprej, interpretacije tega zapisa pa so različne. Različni avtorji so poskušali sicer dokazovati, da ni tako oziroma da držijo navedbe, vendar kakšnih pisnih virov o tem nimamo," je še povedala direktorica Tolminskega muzeja.
Spominska tabla
Danteju bodo postavili tudi spominsko tablo. Svetovalec za družbene dejavnosti občine Tolmin Matej Kavčič je pojasnil, da letos praznujejo 40. obletnico pobratenja občine Tolmin z občino Vicchio.
"Z italijanske strani so dali pobudo, da bi se tudi mi vključili v projekt Dantejevega leta. Zato smo si zamislili, da bi postavili novo dvojezično tablo z novimi znanimi dejstvi pred Dantejevo jamo," je povedal.
Tabla bo vključevala predstavitev naravnih značilnosti jame, prikaz starodavnega bitja Duge babe, ki naj bi živelo v jami in je pred kratkim dobilo tudi svoj lesen kip v eni od niš pod jamo, in opis legende o obisku Danteja v Tolminu.
Je Dante navdih za Pekel dobil na Tolminskem?
Dante naj bi bil gost oglejskega patriarha Pagana della Torreja, gospodarja gradu na Kozlovem robu nad Tolminom, leta 1319. V času obiska naj bi si po legendi ogledal tudi Zadlaško jamo, zato so nekateri prepričani, da je prav tam dobil navdih za pekel v Božanski komediji. Te legende vse doslej niso mogli niti potrditi niti zanikati.
Tik po prvi svetovni vojni je italijanska enota pred jamo postavila spominsko ploščo, pozneje je Dante v Tolminu dobil še spomenik, ki so ga po drugi svetovni vojni domačini odstranili, danes pa ga hranijo v Tolminskem muzeju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje