Klaus, čigar delo nosi naslov Modri planet v zelenih okovih, trdi, da je odgovor na to vprašanje svoboda. Nevarnost za svobodo vidi v tem, da okoljevarstveni pristop in še posebej njegova najbolj ekstremna različica, alarmizem globalnega segrevanja, zahtevata "skorajda neprecedenčno širjenje vladnih intervencij v življenje posameznikov in vladni nadzor nad njimi".
Kot je prepričan češki predsednik, ki je svoje delo predstavil na Univerzi v Ljubljani, ljudje pogosto mešajo dve popolnoma različni stvari - racionalne in neracionalne ukrepe za zaščito okolja. Racionalne ukrepe podpira, saj tudi sam meni, da je treba poskrbeti za reke, jezera, morja in gozdove, zavrača pa vse poskuse, da bi okoljevarstvene težave spravili v okove.
Kritika 'zelene histerije'
Klaus je prepričan, da je nevarnost globalnega segrevanja v veliki meri le mit, zato se mu 'zelena histerija' z ukrepi, kot sta zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in subvencioniranje do okolja prijaznih virov energije, ne zdi povsem smiselna. Sam meni, da je učinek podnebnih sprememb, ki smo jim in jim še bomo priča, zanemarljiv. Pri tem pa navaja podatek, da se je v zadnjih sto letih temperatura zvišala "le za 0,74 stopinje Celzija". O tem, ali tak dvig pomeni nevarnost ali ne, po njegovih besedah ni nobenega znanstvenega konsenza, vsak teden se pojavljajo nove znanstvene študije.
Podnebje se od nekdaj spreminja, pravi, zato zamisel o statičnih spremembah v podnebju ni nič novega. "Verjeti moramo v sposobnost prilagoditve človeka in v racionalnost svobodnih ljudi in ne smemo sprejemati odločitev za prihodnje generacije".
Gre za slabonamerno poslovno kalkulacijo
Politiki, uradniki in dobronamerni posamezniki, ki so dejavni v reševanju okoljevarstvenih problemov, zagotovo na tako kažejo inteligenco, dobroto in altruizem, nekateri celo verjamejo, da rešujejo Zemljo. A kot meni Klaus, jim je treba povedati, da so pasivni akterji v rokah lobistov in proizvajalcev zelenih tehnologij. "Gre le za politiko in slabonamerno poslovno kalkulacijo," dodaja.
Knjiga odpira teme za kakovostne razprave
Slovenski prevod Klausovega dela je izdala Mladinska knjiga, predsednik republike Danilo Türk pa je knjigo označil kot "pomemben intelektualni in politični izziv". V ospredju knjige je torej človekova svoboda, delo pa odpira teme za kakovostne razprave, ki jih po predsednikovih besedah potrebujemo na mednarodni ravni. Zato, da bi se več naučili o tem, v kakšnem svetu živimo in kakšna je naša svoboda, moramo razpravljati, je dejal Türk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje