Srečanje bo namenjeno predvsem stiku poezije in literature z naravo ter vprašanju, kaj je tisto, kar v pesniškem in pisateljskem ustvarjanju lahko pripomore k trajnostnemu razvoju ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine.
V družbi izrazitega liberalca …
Na blejskem srečanju PEN-a že nekaj let ni bilo gostov, ki bi se v svojih prispevkih posebej posvečali poeziji. Ta intimna dejavnost je po besedah predsednika slovenskega centra PEN-a Marjana Strojana v profesionalnih krogih zapostavljena, zato so se organizatorji odločili, da poeziji tokrat namenijo vidnejše mesto.
Poeziji bo posvečena druga četrtkova okrogla miza, na kateri bodo udeleženci srečanja razpravljali o časovni dimenziji ustvarjalnega pesniškega dela, torej poeziji kot komponenti vsakega ustvarjalnega akta. Tudi program, ki ga vsako leto pripravijo v Ljubljani, bo tokrat namenjen pesništvu. Častni gost na Ljubljanskem gradu bo namreč ameriški pesnik Sydney Lea, ki nadaljuje tradicijo v Sloveniji ne tako znane primestne ameriške poezije. Poet iz Vermonta je po Strojanovih besedah izrazit liberalec, ki se zavzema za ohranjanje narave. Bil je že gost tako PEN-a kot vileniškega festivala.
… in odkritega nasprotnika češkega komunizma
Vsakoletni pisateljski dogodek, ki so ga organizatorji pripravili z 20 odstotkov manj sredstev, bo na Društvu slovenskih pisateljev nocoj napovedal češki kantavtor Vladimir Merta. Kot odkrit nasprotnik češkega komunizma se je lahko začel svobodno razvijati in javno nastopati šele po t. i. žametni revoluciji.
Ob srečanju se bo na svoji letni skupščini sešel tudi odbor pisateljev za mir, ki je bil ustanovljen na pobudo slovenskega centra PEN-a in ga zato tradicionalno vodijo slovenski člani. Bled je s tem v mednarodnih pisateljskih krogih postal simbol oaze miru, kjer se po besedah predsednika odbora Edvarda Kovača srečujejo pisatelji držav in narodov, ki so med seboj sprti, ali pa pridejo do besede pisci, ki doma ne morejo javno spregovoriti. Na petkovi okrogli mizi mirovnega komiteja mednarodnega PEN-a se bodo tako znova srečali palestinski in izraelski pisatelji, sodelovala pa bosta tudi pisatelja iz Maroka, ki sta našla zatočišče v Ljubljani.
Srečanja na Bledu se bo po napovedih udeležilo okoli 50 literatov, med njimi bo po daljšem času predstavnik mehiškega centra PEN-a - v Mehiki živeči irski pesnik Colin Carberry. Udeleženci se bodo predstavili na literarnih večerih v 11 slovenskih krajih, ogledali si bodo lahko razstavo o pisateljici in nekdanji predsednici slovenskega PEN-a Miri Mihelič ter spoznali prekmursko in porabsko književnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje