Nemški pisatelj Günther Grass, ki je leta 1999 dobil Nobelovo nagrado za literaturo, se poleg pisateljevanja vseskozi posveča tudi slikanju in kiparjenju. Foto: DPA
Nemški pisatelj Günther Grass, ki je leta 1999 dobil Nobelovo nagrado za literaturo, se poleg pisateljevanja vseskozi posveča tudi slikanju in kiparjenju. Foto: DPA
Günther Grass
Eden izmed njegovih najbolj znanih romanov je Pločevinasti boben (1959), po katerem je režiser Volker Schlöndorff dobrih 20 let pozneje posnel tudi film. Foto: DPA

Pravni spor med pisateljem in biografom Michaelom Jürgsom se je začel konec preteklega leta, ko je Grass vložil tožbo zaradi po njegovem mnenju spornega odlomka, v katerem Jürgs navaja, da se je pisatelj, kot naj bi zapisal tudi sam v svoji avtobiografiji, prostovoljno pridružil oboroženim enotam SS. Grass je navedbe o kakršni koli prostovoljni priključitvi vseskozi zanikal in trdil, da je šlo za vpoklic. Tako bo tudi zdaj v novi izdaji knjige pisalo: "Günther Grass je bil kot 17-letni vojaški obveznik vpoklican v oborožene enote SS."

Sporni stavek vključil po razkritju
Spornega stavka v prvi izdaji biografije, ki je izšla leta 2002, sploh ni bilo, vendar pa ga je Jürgs v besedilo naknadno vključil leta 2006, ko je pisatelj v svoji avtobiografiji Häuten der Zwiebel spregovoril tudi o tem do takrat nikoli razkritem poglavju iz svojega življenja. Vendar naj bi biograf Michael Jürgs pisateljeve navedbe priredil. Grass je namreč v avtobiografiji zapisal, da se je pri 15 letih prostovoljno javil v nemško armado, v podmorniško enoto, ker je želel služiti svoji domovini. V enoti so ga zavrnili, leta 1944 pa vpoklicali v oborožene enote SS, kjer je služil dva meseca.

Načet moralni ugled
Ob razkritju so se v javnosti vnele polemike o njegovem moralnem ugledu (pojavile so se celo zahteve po vrnitvi Nobelove nagrade), saj je vseskozi veljal za eno največjih moralnih avtoritet med nemškimi književniki. Drugače od večine, ki v prvih treh desetletjih po koncu druge svetovne vojne ni želela govoriti o tej za nemški narod tako travmatični izkušnji, je Grass poudarjal, da se morajo Nemci spopasti s svojo zgodovino in se iz nje naučiti, katerih napak ne smejo več zagrešiti.

Resnica je morala na plan
Ob izidu avtobiografije je Grass povedal: "Moj molk vsa ta leta je bil eden izmed razlogov, da sem se odločil napisati to knjigo. Moralo je priti na plano, končno." Do takrat je namreč o svojem življenju med drugo svetovno vojno izdal le, da je služil vojsko in bil ranjen, nato pa so ga kot vojnega ujetnika zajeli ameriški vojaki. O njegovem udejstvovanju v SS niso do razkritja vedeli ne njegovi biografi ne otroci, le njegova žena.

Muzej v rojstnem Gdansku
Günther Grass se je rodil 16. oktobra 1927 v Gdansku. Grass je častni član mesta, v naslednjem letu pa naj bi mu postavili še muzej. V njem bodo razstavili 120 litografij, 51 grafik in 6 skulptur, ki jih je pisatelj podaril mestu. Na Poljskem je sicer njegova izjava o služenju v enotah SS naletela na vroče diskusije (Nobelov nagrajenec za mir Lech Walensa je zahteval, naj se odreče nazivu častnega meščana Gdanska), vendar so se kasneje strasti umirile.

K. S.