Društvo pisateljev PEN Berlin, ki se tovrstni enoznačnosti upira, je na skupščini pretekli konec tedna sprejelo resolucijo za odprto in svobodno izražanje mnenj in proti polarizaciji na področju kulture, zaradi česar je po poročanju Maje Derčar iz društva, ki šteje približno 600 članov, izstopilo nekaj zvenečih pisateljskih imen.
"Kulturna histerija"
Razlog je predvsem v tem, da se njegova sovodja, pisateljica Eva Menasse upira "kulturni histeriji, v kateri morajo vsi kričati proizraelsko", kot je to poimenovala sama. Menasse je za RTV povedala, da v PEN Berlin spoštujejo svobodo mnenja in nočejo uradno izrekati nobenega političnega stališča. "Svoje smo povedali in organizirali veliko razprav na temo Izraela in Palestine," je še dodala.
Društvo PEN Berlin, ki je bilo ustanovljeno pred dobrim letom in pol, doživlja podobne pritiske, kot jih je bil po otvoritvenem govoru na Frankfurtskem knjižnem sejmu deležen filozof Slavoj Žižek. Pisatelj turškega rodu Imran Ayata, ki je prepričan, da je v Nemčiji desnica tista, ki vodi diskurz o Izraelu, je dogajanje komentiral tako: "Posledica desnega diskurza je, da se morajo vsi takoj odločiti, ali so za ali proti nečemu. Mislim, da Slavoj Žižek ni bil proti ali za, pač pa se je problematike lotil kot filozof."
Daniel-Dylan Böhmer, glavni urednik časopisa Die Welt, pravi, da je izmenjava mnenj trenutno zelo težavna, ker se strani, ki sta za in proti nečemu, izključujeta in po njegovih besedah "skušata druga drugi nadeti nagobčnik".
Skoraj preklicana tudi podelitev nagrade Hannah Arendt
Poleg tega je nemška žirija literarne nagrade Hannah Arendt skoraj preklicala podelitev, ker je nagrajenka v javnosti izrazila kritiko do izraelske politike. Rusko-ameriška avtorica judovskega rodu Masha Gessen je konflikt sprožila, ko je v članku z naslovom V senci holokavsta s podnaslovom Kako politika spomina v Evropi zamegljuje to, kar danes vidimo v Izraelu in Gazi v ameriški reviji New Yorker Gazo primerjala s situacijo v varšavskem getu. Zaradi kritike Izraela ji je ustanova Heinrich Böll v Bremnu sprva odrekla podelitev nagrade Hannah Arendt, v soboto pa ji jo je v manjšem krogu vendarle podelila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje