Škrabčeva ustanova od leta 2003 podeljuje štipendije odličnim magistrskim in doktorskim študentom slovenistike, slavistike, klasične filologije ter primerjalnega in splošnega jezikoslovja in nagrajuje izjemne dosežke na področju slovenističnega jezikoslovja. Združenje Efnil – European Federation of National Institutions for Language ali slovensko Evropsko združenje nacionalnih ustanov za jezik pa združuje predstavnike ustanov, ki po evropskih državah skrbijo za jezik in jezikovno opremljenost, na Slovenskem je to Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Kot so zapisali pri ZRC SAZU, gre prav inštitutu zasluga, da so se člani Efnila, ki letos praznuje 20 let obstoja, zbrali v Ljubljani.
Slavnostna govornica na prireditvi, ki bo potekala v okviru letne konference združenja, bo predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zbrane bodo med drugim nagovorili še ministrica za kulturo Asta Vrečko, predsednica združenja Efnil Sabine Kirchmeier, predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU Kozma Ahačič in soustanovitelj Ustanove patra Stanislava Škrabca Janez Škrabec.
Uradni del srečanja združenja Efnil se je začel danes in bo potekal v obliki konference z naslovom Od ljudi za ljudi: spletni slovarji, jezikovni portali in vloga jezikovnih uporabnikov. Začel se je z občnim zborom v popoldanskih urah, ki mu bo sledil slavnostni dogodek z naslovom Združeni v jeziku v Cankarjevem domu.
Pobuda platformam, da omogočijo dostop uporabnikom v nacionalnih jezikih
Slavnostna prireditev je pomembna tako zaradi številnih jezikoslovcev, ki se ustavljajo v Ljubljani, kot vseh dosedanjih nagrajencev in štipendistov Škrabčeve ustanove. Zanimiva je tudi zaradi resolucije, ki jo bodo nekaj ur prej obravnavali na Efnilovem občnem zboru in bo vsebovala poziv vsem ponudnikom vsebin in komunikacijskim platformam, naj omogočijo dostop njihovim uporabnikom v nacionalnih jezikih.
Z več deležniki večja pogajalska moč
Če bo glasovanje uspešno, bo Efnil Evropsko komisijo pozval, naj aktivneje skrbi in z dodatnimi ukrepi poskrbi, da bodo multinacionalke, kot so Apple, Disney ali Netflix, poskrbele za prevod svojih vsebin v nacionalne jezike, ki jih še niso dodale na svoje sezname, torej tudi v slovenščino. Po besedah Kozme Ahačiča je Sloveniji članstvo v združenju Efnil lahko v veliko pomoč pri uresničevanju doslej neuslišanih zahtev, saj ima več deležnikov večjo pogajalsko moč kot en sam.
Slovenija se s svojo jezikovno opremljenostjo lahko šteje za urejeno in napredno državo
Ljubljana gosti vse, ki kaj pomenijo na področju oblikovanja jezikovne politike. Zanimivo bo prisluhniti predstavnikom jezikovnih ustanov iz držav, kjer je govorcev nacionalnega jezika še manj kot v Sloveniji. Po drugi strani pa se bo ob tej priložnosti že spet izkazalo, da se Slovenija s svojo jezikovno opremljenostjo, kamor sodijo portali Fran, Jezikovna svetovalnica, Franček, Terminološka svetovalnica in še mnogi drugi projekti Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, lahko šteje za urejeno in napredno državo. Na vse našteto smo lahko upravičeno ponosni, meni Kozma Ahačič.
Na nocojšnji prireditvi bodo podelili letošnjo nagrado Ustanove patra Stanislava Škrabca za posebne dosežke v slovenističnem jezikoslovju, ki jo prejme podjetje Amebis. Kot je sporočila ekipa Amebisa, bo to priznanje tokrat prvič prejelo podjetje. Nagrada je namenjena vrednotenju in podpori dela jezikoslovcev-slovenistov, ki so se izkazali s pomembnimi dosežki na tem področju. Amebis tako stopa v družbo velikih imen, ki so dala svoj pečat slovenskemu jeziku.
Še naprej si bodo prizadevali za razvoj in inovacije na področju jezikovnih tehnologij ter tako soustvarjali prihodnost slovenskega jezika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje