Govorimo o Janezih Janšah, treh umetnikih, ki jih je na predstavitvi nove knjige v Slovenskem etnografskem muzeju avtor označil, da so Janše "bolj politični kot sama politika". Trojica umetnikov, ki so bili pred preimenovanjem znani kot Davide Grassi, Emil Hrvatin in Žiga Kariž, se je namreč vmešala v življenje politika podobno, kot se politika vmešava v naša vsakdanja življenja. Prav s tem pa so po Štefančičevih besedah umetniki presegli raven političnega.
Kot obljublja Štefančič, ima delo z naslovom Janez Janša, biografija (izdalo ga je časopisno podjetje Mladina) vse elemente, "zaradi katerih knjiga lažje preide v slovenska srca". To so dobri protagonisti, s katerimi se slovenski bralci lahko identificirajo, antagonisti, nekaj oseb v knjigi pa tudi umre.
Biografija razpadanja in ponovnega sestavljanja sveta
V biografiji spoznamo tri umetnike, ki so odraščali v treh različnih krajih in državah, nato pa so se znašli v Ljubljani. Bralec nenadoma spozna, da so pravzaprav živeli vse življenje na isti ulici, šli skozi rdeče armade, razpad komunizma, razpad Jugoslavije, razpad ideologij ter ponovno vzpostavljanje slednjih. "Sami nastopajo kot biografija razpadanja in ponovnega sestavljanja sveta," je pojasnil Štefančič. Sam premier Janša stopi pozno v življenja treh umetnikov, ko pa se to zgodi, začne njegova vloga rasti. Avtorja knjige takšno prepletanje in povezovanje vseh štirih osrednjih likov knjige vsekakor ne preseneča.
Zgodba, ki temelji zgolj na resničnih dogodkih
Štefančič je razne anekdote treh umetnikov prepletel z družbeno sliko v sedemdesetih in osemdesetih letih, ko se že izrisuje tisto, kar bodo trije umetniki začeli pozneje tematizirati v svojem ustvarjanju. Kot pravi, ne gre za literalizirano biografijo, ampak je svoje pisanje snoval zgolj na resničnih dogodkih. Prepričan je namreč, da je treba biti za pravo razumevanje globine tega, kar ti umetniki počnejo, čim bolj "fotorealističen".
Ime v naslovu je avtor postavil v ednino, ker celotno stvar razume kot projekt Janez Janša, pri katerem pa sodeluje več oseb. "Morda cela Slovenija ali celo širša evropska skupnost," je še dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje