Barryjev roman The Secret Scripture je letošnji dobitnik britanske literarne nagrade costa (do pred dvema letoma se je imenovala whitebread) v višini 25 tisoč funtov (približno 27 tisoč evrov). A tudi tokrat je šlo na tesno: v "neverjetno napetem finišu" (po besedah predsednika žirije Matthewa Parrisa je 53-letni Irec prepričal pet od devetih članov žirije; drugi štirje so navijali za Adama Fouldsa in njegovo pesem v prozi Broken Word, ki načenja temo političnih nemirov v Keniji v 50. letih 20. stoletja.
Kaj bi šele rekli, če jim ne bi bil všeč ...
Pravzaprav so se vsi sodniki strinjali, da je z Barryjevo knjigo "marsikaj narobe", konec pa ni bil všeč nobenemu izmed njih, kar je bilo na koncu "skoraj usodno", pravi Parris. Treba je povedati, da se po navadi ne zgodi, da bi bila žirija glede zmagovalca tako razdeljena.
Roseanne McNulty je "glas transcendence"
"Smešen občutek je, ko si bil že nekajkrat nominiran za katero izmed teh nagrad. Govor sem vadil že dalj časa - in izjemno olajšanje je, da sem ga končno lahko povedal." The Secret Scripture je zgodba o ostareli Roseanne McNulty, ki že leta biva v prastari viktorijanski psihiatrični bolnišnici, ki je bila zdaj določena za rušenje. Roseanne na skrivaj piše svoje pomine, a ni bralcu nikoli povsem jasno, v kolikšni meri ji je um omračila bolezen. Njena zgodba je prepletena s pripovedjo njenega zgravnika, dr. Grena, ki se z nenavadno starko zelo zbliža. Sodnikom se je menda zdelo, da dr. Grene ni tako dober pripovedovalec kot Roseanne, a da je njen lik "glas transcendence", kar odtehta vse druge primanjkljaje romana.
Nominiranci: po eden iz vsakega žanra
Nagrade costa za književnike Velike Britanije in Irske v posameznih kategorijah - roman, romaneskni prvenec, poezija, biografija in otroška knjiga - so vredne po 5000 funtov, njihovi dobitniki pa se potegujejo za glavno nagrado za najboljšo knjigo, vredno 25 tisoč funtov. Nagrade so preimenovali leta 2006, ko je pokroviteljstvo prešlo na kavarniško mrežo Costa. V tekmi za nagrado za najboljšo knjigo so bili letos še Sadie Jones z romanesknim prvencem The Outcast, Diana Athill s svojimi spomini Somewhere Towards the End (z 91 leti je Athillova najstarejša nominiranka v zgodovini nagrade) in otroška avtorica Michelle Morgan s knjigo Just Henry.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje