Lainšček, ki je sicer znan kot avtor poezije, proze in dramatike, je povedal, da nagradi za njegova mladinska dela očitno kažeta na to, da je pri pesništvu za otroke spretnejši. Poleg letošnje desetnice je Lainšček leta 2001 za delo Mislice prejel večernico, tokrat pa je žirijo desetnice prepričal z mišjo zgodbo o ljubezni, begu, izločenosti, srčnem trpljenju in sreči.
Romeo in Julija za otroke
"Belamiška živi v Mišjem Gradcu, sivi mišek Miško pa v Mišji vasi, kamen spotike za njuno srečno ljubezen sta tudi tokrat zgolj njuna barva (bela in siva) in družbeni položaj (meščanka in kmet), a pesnik nam z močjo svoje besede in vere v pesniško resnico znova sporoča, da prava ljubezen premaga vse ovire," je utemeljitev nagrade prebral član žirije Dušan Šarotar. Žirijo za nagrado so letos sestavljali predsednik Tone Partljič ter člani Marjana Moškrič, Dušan Šarotar, Bina Štampe Žmavc in Janja Vidmar. Partljič je poudaril, da je bil letošnji končni nabor del bogat, izviren in tematsko raznolik. Sam je bil prijetno presenečen predvsem nad tem, s kakšno subtilnostjo so avtorji obdelali težke teme, kot so ločitev staršev, smrt in alkoholizem.
Lainšček je povedal, da je želel skozi nagrajeno knjigo pesmi na nevsiljiv način otrokom predstaviti drugačnost: "Lahko bi rekli, da je to zgodba o Romeu in Juliji, podana na otroški način, s srečnim, odprtim koncem. To je miniaturka za otroke o ljubezni in o želji po svobodi. O vsem tem, kar potrebujemo, da odreši ta čas." Dodal je tudi, da si pri svojem literarnem ustvarjanju za mlade bralce vselej prizadeva, da bi se "v literaturo za otroke vrnila literarna vrednost". Slikanica Pesmi o Mišku in Belamiški je sicer izšla že leta 2010, kot pa je še povedal Lainšček, jo med gostovanji po šolah mladi že recitirajo skupaj z njim. Postala je tudi njihova zgodba. Na današnji podelitvi nagrade je pisatelj poudaril: "Bistvo literature je, da od nje nekaj ostane in da preživi svoj čas!"
Nagrado desetnica so na DSP-ju v sodelovanju z založbo Izolit podelili že devetič. Predsednik DSP-ja Veno Taufer je v nocojšnjem uvodnem nagovoru poudaril, da na podlagi lastnih izkušenj ve, kako težko je napisati dobro pesem za otroke. Sam meni, da je mladinska literatura najtežja in najodgovornejša literarna zvrst, saj je namenjena najstrožjim kritikom in hkrati najhvaležnejšim bralcem. Nagovor je sklenil z verzoma, ki ju je danes prebral v neki knjigi: "Svet je lep, naj tak ostane. Sreča pride za nasmejane!"
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje