"Že več let srbski nacionalisti, ki jim pomagata beograjski režim in del Srbske pravoslavne cerkve, destabilizirajo regijo, predvsem Bosno in Hercegovino, Črno goro in Kosovo. Z rusko invazijo v Ukrajini se njihova agresivna retorika, ki zagovarja Veliko Srbijo, krepi po vsej nekdanji Jugoslaviji," so uvodoma zapisali v pozivu.
Nadalje poudarjajo, da beograjski režim (Srbija) in banjaluški režim (entiteta Republika Srbska v BiH-u) ne skrivata svojih simpatij do ruskih imperialističnih apetitov. Prav tako ne skrivata niti tega, da se spogledujeta s podporo, ki jo prejemata od kremeljskega režima (Rusija).
Glasovanje o resoluciji ZN-a o genocidu
Lani septembra se je oboroženo stopnjevanje napetosti začelo s terorističnim napadom v Banjski na Kosovu. Hkrati s približevanjem glasovanja o resoluciji Združenih narodov (ZN) o genocidu v Srebrenici pa se krepijo grožnje z odcepitvijo iz ust predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, ki jih "ne gre podcenjevati", opominjajo podpisniki.
Kosovo na poti v Svet Evrope
Kot še eno izmed kritičnih točk poudarjajo pričakovani sprejem Kosova v Svet Evrope, saj režim srbskega predsednika Aleksandra Vučića ne kaže naklonjenosti sodelovanju, miru ali sprejemanju kompromisov. "Nasprotno, z napovedjo shodov za Veliko Srbijo, ki jih organizirata srbska država in Srbska pravoslavna cerkev, postaja vojni hujskaški odnos Beograda jasen in nevaren," piše v pozivu.
Agresivni in glavni deležnik nestabilnosti
"Agresivni beograjski režim se odkrito oborožuje in postaja glavni deležnik nestabilnosti na Zahodnem Balkanu. V preteklosti nas je enaka zgodba iz istih krogov potisnila v krvavo desetletno vojno na območju nekdanje Jugoslavije. Ne smemo dovoliti, da bi se to ponovilo," pozivajo pisatelji. Ob tem dodajajo, da se moramo zavedati nevarnosti in jasno izraziti svoje stališče proti oboroženim spopadom na tem območju.
Poziv k hitremu odzivu in ukrepanju
Podpisniki nadalje pozivajo mednarodno skupnost, naj se hitro odzove na navedene grožnje in stori vse, kar je v njeni moči, da prepreči, da bi na Zahodnem Balkanu znova izbruhnila vojna. Posebej poudarjajo, da njihov "poziv ni uperjen proti srbskemu ljudstvu; nasprotno, njegov namen je zaščititi tudi to ljudstvo pred režimom, ki ga skuša vplesti v nove regionalne konflikte, poleg tega je treba tiste, ki si drznejo kritizirati sedanji režim v Srbiji, zaščititi pred grožnjami in nasiljem".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje