Osrednji del bo simpozij z naslovom Karneval brez meja, spremljalo ga bo več drugih kulturnih dogodkov.
"Za novo leto smo rajali na Dragonji in bili sila srečni, ker je meja padla. Zjutraj smo se streznili in zbudili in videli – prvič, da ob Dragonji še vedno stoji rezilna žica, in drugič, da pravzaprav drug o drugem vemo malo ali nič," je Irena Urbič predstavila okoliščine, v katerih so izbrali temo simpozija. Pri oblikovanju naslova so se naslonili na filozofsko misel Mihaila Bahtina o karnevalizaciji družbe, je še pojasnila.
Simpozij se bo začel v sredo v Trstu, kjer bodo po nagovoru glavnega pobudnika Foruma Tomizza, Milana Rakovca, razpravljali Tržačani Martina Vocci, Igor Pison, Rosanna Turcinovich Giuricin, Gianluca Pacciucci in Mila Lazić.
V četrtek ob 10.30 bo Karneval brez meja prispel v koprsko Pretorsko palačo. Ob uvodničarju Marcelu Štefančiču jr. bo na simpoziju še sedem udeležencev. Pisatelj Diego Zandel je bil rojen v begunskem taborišču v Italiji po odhodu staršev iz Istre. Saša Čirić je književni kritik in esejist iz Beograda, ki tudi ureja radijsko oddajo o balkanski oziroma postjugoslovanski književnosti. Monika Herceg je hrvaška pesnica in aktivistka proti nasilju nad migranti.
Nina Dragičević je pesnica, skladateljica in doktorica sociologije iz Ljubljane. Marijan Rupert je kot skrbnik rokopisne zbirke v NUK-u v Ljubljani poznavalec nastajanja književnih besedil. Ahmed Burić iz Sarajeva je uveljavljen novinar, kolumnist, pesnik in angažiran intelektualec iz Sarajeva.
V Umagu bodo v petek na simpoziju sodelovali uvodničar Goran Vojnović in Dragan Markovina, Renata Salecl, István Ladányi, Rosanna Turcinovich Giuricin, Jedrt Maležič ter Aljoša Pužar.
Program v Kopru se bo sicer začel že v torek ob 19. uri v palači Gravisi, sedežu Skupnosti Italijanov, s projekcijo dokumentarnega filma Martine Vocci z naslovom Zgodbe v gibanju: Fulvio Tomizza in njegovi sodobniki, v katerem tematiko obravnava skozi oči mlajše generacije. V sredo ob 19. bodo v palači Gravisi odprli razstavo fotografij Maurizia Frullanija z naslovom Svetniki, miti in legende.
Literarni natečaji Lapis Histriae, z naslovom Kaos Kairos Caos
V četrtek ob 16.00 bodo v Mali loži pod Pretorsko palačo predstavili zbirko najboljših kratkih zgodb z literarnega natečaja Lapis Histriae, naslovljeno Kaos Kairos Caos, in uradno odprli razstavo fotografij z enakim naslovom, ki jo je pripravila Maja Briski. Letošnji literarni natečaj Lapis Histriae se bo s podelitvijo nagrad sklenil v petek v Umagu.
Organizatorji foruma so Kulturni klub Koper, Gradska knjižnica Umag in Slovenski klub Trst. Predstavnik zadnjega Martin Lisjak je povedal, da so pred tremi leti "prevzeli štafetno palico" od Skupine 85, v kateri je nekoč deloval Tomizza. "Slovenski klub ima že 60 let poslanstvo, da povezuje Italijane in Slovence v Trstu, in deluje ravno v slogu foruma, brezmejno, tako da smo zelo zadovoljni, da ga lahko prirejamo," je še dejal.
Vsakoletna srečanja osebnosti s področij umetnosti, kulture, znanosti in medijev so poimenovali po pisatelju Fulviu Tomizzi (1935–1999), ki se je rodil v hrvaški Istri, obiskoval šolo v Kopru in živel v Trstu. Izbrali so ga, ker je zaradi svoje umetniške in človeške širine enako sprejemljiv za vse etnije severnega Jadrana, so pojasnili organizatorji.
Od leta 2000 so na simpozijih gostili 429 intelektualcev
Poudarili so, da želijo s Forumom Tomizza preverjati stanje duha v aktualnih družbenih razmerah, tehtati vlogo intelektualca oz. ustvarjalca v promociji moralnih in etičnih vrednot, se kritično in polemično odzivati na družbene deviacije in vztrajno preskakovati vsakršne meje.
Od leta 2000 so na simpozijih gostili 429 intelektualcev. Na natečaj za kratko prozo Lapis Histriae je v 18 letih prispelo 1957 del. "Ali se v prostoru to pozna? Hočem verjeti, da se. Da se ne pozna v političnih odločitvah, v kratkovidnih potezah, ki jih vlečejo lastniki našega prostora in časa, to je seveda drugo vprašanje. Verjamem, da se dotika ljudi," je dejala Irena Urbič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje