V oddaji, ki bo na sporedu 4. maja, nas bo avtor Iztok Premrov z arheologoma Raulom Barrero Rodriguezom in Ivanom Šprajcem popeljal skozi bogato arheološko zbirko kipcev in predmetov iz tako imenovane zahodnomehiške kulture jaškastih grobov ter po fotografskih pričevanjih o arheoloških izkopavanjih na mehiškem polotoku Yucatanu. Obe razstavi sta na ogled v Cankarjevem domu.
Raul Barrera Rodriguez je vodil arheološka izkopavanja na najdišču La Playa v mehiški zvezni državi Nayarit. Izkopavanja so potekala med letoma 2003 in 2006, njihov rezultat pa je bilo odkritje bogate dediščine, ki ne pripada bolj znanim in velikim kulturam Aztekov in Majev; gre za veliko manj znano kulturo, ki jo datirajo v obdobje med 200 leti pr. n. št. in 600 n. št., zanimivo pa je, da je slovenska razstava povsem prva predstavitev tega gradiva v tujini. Za to predkolumbovsko umetnostjo se skriva zanimiva zgodba o 'modernosti' te starodavne umetnosti, zaradi česar kipci in drugi eksponati nagovorijo tudi sodobnega človeka. Predkolumbovska Mehika namreč ni poznala formalnih in ikonografskih omejitev umetnosti, kakršne so značilne za krščanski svet in tudi za starejše kulture sredozemskega bazena, zaradi česar je ta umetnost pravi izraz umetniškega duha ustvarjalcev.
Druga razstava pa nas seznanja z novejšimi raziskovanji samega osrčja z Maji naseljenega ozemlja. Pri teh raziskavah je sodeloval tudi Ivan Šprajc, obrodila pa so mnogo najdb, ki so dopolnile korpus znanj o predklasičnem in klasičnem obdobju (ok. 300 pr. n. št.–900 n. št.) mezoameriške civilizacije. V tem oziru velja omeniti predvsem na novo odkrite napise na kamnitih spomenikih, ki vsebujejo zanimive podatke o dinastični in politični zgodovini majevskih držav.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje