Razstava obiskovalcem predstavi razvoj vrtcev v Ljubljani po drugi svetovni vojni vse do konca 70. let preteklega stoletja.
Prva dnevna varstvena ustanova za otroke na Kranjskem je začela delovati leta 1834 na Gornjem trgu v Ljubljani. Dokumenti o njenem delovanju so v fondu, ki ga hranijo v ZAL. O nadaljnjih vrtcih, ki so delovali pred drugo svetovno vojno, je mogoče razbrati le iz gradiva, ki ga hranijo v fondih uprave in sociale.
V zadnjih desetih letih pa je ljubljanska enota arhiva v varstvo sprejela okoli 30 fondov vrtcev iz osrednje Slovenije, od tega 24 ljubljanskih. Bogastvo dokumentov, nastalih po drugi svetovni vojni, kaže, kako so se Ljubljančani lotili graditve nove družbe, v kateri je imela skrb za otroke upravičeno velik pomen. Prevzeta dokumentacija izpričuje na ravni posameznih predšolskih ustanov oblikovanje, združevanje in razdruževanje vrtcev pod vplivom socialističnega razvoja družbe, hkrati pa organizacijo vzgoje, varstva in skrbi za skladen vsestranski psihofizični razvoj predšolskih otrok.
Razstava je vsebinsko razdeljena na štiri tematske sklope. Predstavlja pomen in izpopolnjevanje arhitekturnega prostora, v katerem so bivali otroci, ter raziskuje vzgojo, ki so jo narekovala tedanja politična ideologija in pedagoška načela ter se je odražala v vsakdanjiku vrtca. Izpostavlja tudi napredek igralnega prostora in ključnega akterja v njem – igrače.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje