"Na letošnji svetovni dan poezije se spomnimo, da je poezija univerzalna dežela, v kateri se ljudje lahko srečujejo skozi besedišča vseh barv, ritmov in zvokov. Besede, ki so zacvetele v katerem koli jeziku, se raztezajo daleč proti svetlobi, ki ujame samo bistvo človeškega bitja, dostojanstvo vsake osebe," je ob dnevu poezije zapisala generalna direktorica Unesca Irina Bokova. Raznolikost poezije je po njenem mnenju še ena oblika dialoga, saj odkrije, da si vsi posamezniki na svetu delijo enaka vprašanja in občutke.
Poezija stopi s piedestala
Poezija posreduje edinstveno povezavo v zbliževanju kultur na različnih ravneh, brez kakršne koli nepredvidljivosti. Da bi poezija postala bolj prepoznavna, jo je po mnenju Bokove treba vzeti s piedestala, tako da lahko preprosto najde svoj prostor v osrčju življenja.
Poezijo s piedestala umikajo številna javna branja, na katerih pesniki bolj ali manj množičnemu občinstvu interpretirajo svoje verze. Medtem ko se del kulturne javnosti že pregovorno zavzema za poezijo kot intimno bralno dejavnost ali vsaj dogodek bolj komornih razsežnostih, se druga stran najde v poeziji, ki naj pritegne množice.
Branje slovenskih pesnikov
Nekako velja, da ima poezija tudi v Sloveniji, ne glede na vse, vedno nespremenjeno število bralcev. Ti se veselijo literarnega večera, ki ga ob svetovnem dnevu poezije v kavarni Slovenskega etnografskega muzeja v ponedeljek ob 20.00 pripravlja Društvo slovenskih pisateljev. Poezijo bodo brali Aleš Debeljak, Janko Ferk, Aksinja Kermauner, Jana Kolarič, Matej Krajnc, Matjaž Pikalo, Cveto Preželj in Milica Šturm. Pridružila se jim bo gostja iz Švice Melanie S. Rose, večer pa bo povezovala Tanja Petrič.
Pesniški maraton v KUD-u France Prešeren
Tudi letos se svetovnemu dnevu pridružujejo v KUD-u France Prešeren, kjer se bo danes ob 19.00 začelo odprto branje. Gre za neke vrste pesniški maraton, s katerim se želijo pokloniti poeziji in hkrati prispevati k popularizaciji žive pesniške besede. Prireditev bo vodil Dražen Dragojevič, kdo vse se je na dolgem seznamu nastopajočih, pa lahko izveste na KUD-ovi spletni strani. Dogodka se običajno udeleži okoli 80 pesnic in pesnikov.
Po podatkih statističnega urada Slovenci raje kot po pesniških zbirkah posegamo po romanih in kratkih zgodbah, vseeno pa preberemo več poezije kot dramatike. Naklada pesniških zbirk je običajno med 300 in 500 izvodi in še ta, kot se vedno znova pritožujejo založniki, ne poide, knjigarne pa zbirke vračajo založbam. Svetovni dan poezije, ki ga ljubitelji verzov praznujejo od leta 1999, je torej tudi priložnost, da se vsaj za hip ustavimo, počijemo od hitrega tempa sodobnega življenja in pogledamo, kakšen je pesniški način videnja sveta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje