Režiserka in direktor sta skušala izdelati Ameriški prstan. Foto: Washingtonska narodna opera
Režiserka in direktor sta skušala izdelati Ameriški prstan. Foto: Washingtonska narodna opera
Prizor iz opere Walkire
Serijo naj bi izvedli v štirih sezonah. Foto: EPA

V koprodukciji opere iz Washingtona in ansambla opere iz San Francisca bodo namreč predstavili amerikanizirano različico Wagnerjeve serije oper Nibelunški prstan. Prvo bo na vrsti Rensko zlato, in sicer 25. marca letos. V naslednji sezoni bo na vrsti opera Valkira, za sezone za njo pa v Washingtonu načrtujejo še operi Siegfried in Somrak bogov. Dela bodo izvedena v izvirniku, a z vključenimi simbolnimi elementi iz ameriške zgodovine, mitologije in ikonografije.

Ameriški elementi v izrazito nemškem delu, ki je bilo dolgo simbol germanskega nacionalizma, so posledica prizadevanj generalnega direktorja washingtonskega ansambla Placida Dominga in režiserke serije Francesce Zambello, ki sta se sprva iz Nibelunškega trudila narediti Ameriški prstan.

Zaradi pohlepa propad bogov
Wagner je opero postavil v svet, razdeljen na tri kraljevine. V podzemlju živiju Nibelungi, na zemeljskem površju bivajo velikani in smrtniki, vrhovi v oblakih pa so rezervirani za bogove. Zaradi zavračanja ljubezni se neprivlačni Alberich odloči veliko količino zlata izkoristiti, da bi dobil vsemogočni prstan, a ima le malo časa, da uživa v svoji sreči. Zaradi zakonskih težav in problemov z imetjem se Wotan, vladar bogov, odloči, da bo Nibelungu prstan ukradel. Dejanje zapečati njegovo usodo in vodi k dokončnemu propadu bogov.

Katera zasedba je boljša?
Opera je bila prvič uprizorjena 22. septembra 1869 v Münchnu, kjer je kot Wotan nastopil August Kindermann, Loge je bil Heinrich Vogl, Alberich pa Karl Fischer. Tokrat bo vlogo vladarja bogov odpel Robert Hale, prvič na odru Washingtonske narodne opere. Kot Loge se bo predstavil Robin Leggate, kot Alberich pa Gordon Hawkins. Taktirko nad njihovim petjem in izvajanjem drugih glasbenikov bo držal Heinz Fricke.