Pri BBC-ju so od začetka trdili, da njihova odločitev ne krši človekovih pravic. Foto: epa
Pri BBC-ju so od začetka trdili, da njihova odločitev ne krši človekovih pravic. Foto: epa
Jerry Springer Jezusa, Marijo in Boga gosti v peklu.

Muzikal prikazuje Jezusa, Marijo in Boga kot goste v pogovorni oddaji v peklu, Jezus pa celo izjavi, da ima verjetno malo homoseksualnih nagnenj. Odrska produkcija, ki je bila sicer na West Endu v Londonu velika uspešnica, naj bi zato po mnenju inštituta namreč grobo žalila verska čustva kristjanov in spodbujala versko diskriminacijo.

Vera ni šala
Po besedah Colina Harta, direktorja evangeličanske skupine znotraj Krščanskega inštituta, naj bi bil muzikal najbolj žaljiva oddaja za pripadnike katere koli od krščanskih ločin, kar jih je kdaj predvajal BBC. Hart je povedal, da se mu predstavljanje različnih verskih pogledov na BBC-ju ne zdi sporno, vendar pa je pri tako občutljivih temah potrebno biti pazljiv, vsak posmehljiv govor o veri, pa je povsem nesprejemljiv.

Svobodna beseda še vedno nekaj velja
Direktorica televizijskega oddelka BBC-ja Jana Bennett je dejala, da je odločitev sodišča dokaz, da v Veliki Britaniji pravica do svobode govora še vedno nekaj velja ter da BBC ostaja medijska ustanova, katere uredniki lahko še vedno odločajo v skladu s svojo vestjo. Bennettova je še dodala, da vsa BBC-jeva uredništva vedno skrbno preučijo vse vsebine, ki bi utegnile na kakršen koli način užaliti publiko, vendar pa je potrebno pri oblikovanju programa upoštevati tudi to, da se umetnikom porajajo zelo različne ideje. Tako bi bilo zelo krivično, če bi že vnaprej iz programa izključili vse vsaj malo kontroverzne vsebine.

Krščanski inštitut pa ni bil edini, ki je izrazil ogorčenje nad BBC-jevo uredniško politiko. Na BBC je namreč že pred predvajanjem muzikla Jerry Springer - Opera 47.000 državljanov poslalo ogorčene pritožbe nad odločitvijo nacionalne televizijske hiše.