Režijo, kostumografijo in scenografijo Evripidove drame, v kateri se protagonisti v boju za preživetje zatekajo celo k terorizmu, je prevzel nemški strokovnjak za starogrško dramatiko Hansguenther Heyme. Igralci z glavnima protagonistoma Viktorjem Megličem in Mirjano Šajinović na čelu so gradili na besedilu, ki ga je prevedla Jera Ivanc.
S starogrško dramo tudi v Nemčijo
V začetku novembra bodo gledališčniki z Orestom gostovali tudi v Ludwigshafnu na festivalu o antiki in njenem nasledstvu, nato pa še v Muellheimu. V Ludwigshafen bo Mariborčane ob primerni temi popeljalo tudi sodelovanje s Heymom, ki je od leta 2004 umetniški vodja tamkajšnjega gledališča. S Štajerci je sodeloval že lani, ko je z njimi postavil Elektro, katere avtor je prav tako Evripid.
Glavni junaki niso več igračke bogov
Zadnji iz velike trojice starogrških tragedov se od Ajshila in Sofokleja razlikuje po moči, ki jo daje glavnim junakom svojih predstav. Ti namreč niso več le igračke v rokah bogov, ampak sami krojijo svojo usodo in za svoje odločitve sprejmejo tudi posledice. Tako se tudi Orest odloči, da po dolgih letih maščuje očetovo smrt, za katero sta odgovorna njegova mati Klitamnestra in njen ljubimec Ajgist, tudi zdajšnji kralj. A dramatika ne zanima krvavo dejanje samo, ampak bolj stanje, v katerem se Orest znajde po obeh umorih. Mesto Argos Oresta ne sprejme kot odrešitelja, ampak onemoglega in shiranega brata ter njegovo sestro, ki ga neguje, obsodi na smrt. Pred izpolnitvijo obsodbe se vmeša Apolon in naslovnemu junaku sporoči, da mu je on sam naročil maščevanje, zato ga bodo bogovi v oprostilni sodbi rešili.
Predstava, zanimiva tudi danes
"Orest je neizprosna in brezobzirna drama - duhovita, sarkastična, ironična, vest vzbujajoča, celo cinična. Njegove osebe se znajdejo v obupnih težavah, borijo se za preživetje. V svojem boju se zatekajo celo k terorističnim dejanjem. Evripid razkriva politična preračunavanja, goli egoizem, hinavščino, naivnost, kar je zares eksploziven material, visokopolitičen, ravno tako zanimiv danes, kot je bil takrat," je predstavo opisal njen dramaturg Hanns-Dietrich Schmidt.
Grško družbo predstavljajo ...
Poleg njega so k postavitvi predstave pripomogli tudi skladatelj in korepetitor Alfons Nowacki ter igralci, med katerimi so ob glavnih junakih, upodobiteljih Oresta in njegove sestre Elektre, še Milada Kalezić, Vladimir Jurc, Aleksander Krošl, Mirel Knez, Kristijan Ostanek, Peter Boštjančič, Davor Herga, Veronika Drolc, Mateja Pucko, Mojca Simonič, Polonca Rajšp, Barbara Jamšek, Brina Klampfer in Medea Novak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje