Foto:
Foto:
Ojdip v Korintu
SNG Drama Ljubljana ima v tekmovalnem programu pet predstav. Med temi je tudi Ojdip v Korintu. Foto: SNG Drama Ljubljana/Peter Uhan
Žabe ali Prilika o ubogem in bogatem Lazarju
Iz Kranja so v Maribor poslali dve predstavi - Crimpovo Podeželje in Strniševe Žabe. Foto: Prešernovo gledališče Kranj
Gospoda Glembajevi
V SNG Nova Gorica stavijo na besedilo Miroslava Krleža,Gospoda Glembajevi. Foto: SNG Nova Gorica
Pupilija, papa Pupilo pa pupilcki
Pupilija, papa Pupilo pa Pupilčki v režiji Emila Hrvatina je pred nedavnim slavila v Beogradu, sedaj pa že sledi poti svoje predhodnice pred več kot 30 leti. Foto: Maska
Odprtje Borštnikovega srečanja

Selektor 42. izdaje Borštnikovega srečanja Matej Bogataj meni, da v dobri. Ali to drži, pa bo mogoče presojati vse do 24. oktobra. Kot se za odprtje osrednjega slovenskega gledališkega festivala spodobi, je nocoj slovesnost v SNG Maribor najprej povezalo nekaj misli – poleg osrednjega govornika, Mariborskega župana Franca Kanglerja, je zbrane nagovoril še direktor SNG Danilo Rošker.

Takoj zatem pa je šlo zares. Na vrsto je prišla že prva tekmovalna predstava, Kabaret Joeja Masteroffa, Johna Kanderja in Freda Ebba v režiji Stanislava Moše in v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega.

V pripravljanju programa za novo izdajo srečanja si je Matej Bogataj ogledal kar 80 predstav pretekle gledališke sezone, vstopnico v letošnji tekmovalni program pa je podaril 11 predstavam, medtem ko jih bo spremljevalni program tvorilo šest.

Kondicijo bodo merili ...
O letošnji ponudbi bo presojala žirija, ki jo sestavljajo Iva Zupančič, Majda Križaj, Vesna Jurca Tadel, Rok Vevar in Aleksandar Milosavljevič. Koga bo na koncu festivala Borštnik zasnubil s svojim prstanom, pa bodo odločali predsednik komisije Tone Partljič, Mojca Kreft in Bine Matoh.

Gledališke hiše se predstavijo
Iz repertoarja ljubljanske Drame se bodo za nagrade potegovale Molierov Tartuff, ki ga je na oder postavil Dušan Jovanović, Cankarjeve Romantične duše, kot si jih je na odru zamislil Sebastijan Horvat, Šparovček Eugenea Labicha in Botha Straussa v režiji Martina Kušeja, Svetinov Ojdip v Korintu v režiji Ivice Buljana in Genetovi Služkinji, ki ju je režiral Diego de Brea. Dva naslova je prispevalo Prešernovo gledališče. Predstavili se bosta Crimpovo Podeželje v režiji Eduarda Milerja in Strniševe Žabe, ki jih je na oder postavil Jaka Ivanc.

SNG Nova Gorica na Štajersko pošilja Krleževe Gospoda Glembajevi v režiji Dušana Jovanovića, Slovensko mladinsko gledališče pa Somrak bogov Nicole Badalucca, Enrica Mediolija in Luchina Viscontija v režiji Diega de Bree. Enajsterico zaokroža še Zavod Bunker s predstavo Betontanca in Umka.LV Show Your Face! v režiji Matjaža Pograjca.

V spremljavi lanskega dobitnika prstana
V spremljevalnem programu se bodo zvrstile predstave Pupilja, papa Pupilo pa Pupilčki v režiji Emila Hrvatina in izvedbi Zavoda Maska, Predtem/potem Rolanda Schimmelpfeninga v režiji Sebastijana Horvata, za katero stoji E. P. I. Center, ter muzikal Greva se ježka po idejni zasnovi Jožeta Pernarčiča in v režiji Tijane Zinajič. S predstavo Andreja Rozmana - Roze Skopuh bo na srečanju sodeloval KUD France Prešeren, Društvo Familija in MGL pa z igro O čem govorimo, kadar govorimo o ljubezni, ki jo je rokgre zasnoval po motivih zgodb Raymonda Carverja, režirala pa Ivana Djilas. Lanski dobitnik Borštnikovega prstana Peter Ternovšek pa bo spregovoril v monodrami Sokratov zagovor, ki ga je v lanski sezoni ponudila Drama SNG Maribor.

Matej Bogataj je ob sestavljanju programa opazil, da se letos precej predstav posveča srednjemu razredu, torej tistim ljudem, ki sicer niso povsem na dnu, imajo pa svoje tipične strahove in skrbi.

Gledališče in politike predstavljanja
42. srečanje bo pospremil tudi strokovni simpozij Gledališče in politike predstavljanja, ki ga pripravlja oddelek za dramaturgijo ljubljanske AGRFT, Dan AGRFT. Za spremljavo osrednjemu programu pa so si zamislili še mednarodno delavnico Second Life in 14 predstav v okviru dodatnega programa. Med temi bodo na sporedu tudi dve projekciji dokumentarnih filmov in dve radijski igri.

Gledališče v teoriji
Tudi tokrat niso pozabili na literarni del srečanja. V Literini knjigarni bodo pripravili predstavitev 11 knjižnih novosti različnih slovenskih založb, ki se tako ali drugače posvečajo gledališki umetnosti.

V pričakovanju nagrajencev
Kot vsako leto se bo srečanje sklenilo z večerom, na katerem bodo 24. oktobra v Veliki dvorani SNG Maribor razglasili tiste, ki so v pretekli sezoni na odrskih deskah najbolj prepričali. Poleg prstana bodo podelili še nagrado za najboljšo predstavo v celoti, nagrado za režijo, pet enakovrednih igralskih nagrad, nagrado za mladega igralca ali igralko, tri nagrade za scenografijo, kostumografijo ali druge gledališke prvine, nagrado Dominik Smole za izvirno dramsko besedilo ali za prevod, dramatizacijo, jezikovno adaptacijo oziroma lektorski dosežek ter nagrado za inovacije in estetski preboj.

Organizatorji bodo morali za letošnji festival odšteti nekaj več kot 230.000 evrov, od česar prispevata država in mariborska mestna občina skupaj 130.000 evrov, ostala sredstva pa pokrovitelji.

Odprtje Borštnikovega srečanja