Eden velikanov ruske književnosti Maksim Gorki je svoje tretje odrsko besedilo Letoviščarji (krstna izvedba leta 1904 v Petrogradu) umestil v tipično rusko podeželje, v katerem se srečujejo, izmenjujejo, si laskajo, se žalijo, klepetajo, jadikujejo, pesnijo, se šalijo, dolgočasijo, filozofirajo, hrepenijo, ljubijo, se sovražijo ter prezirajo dačniki ... Foto: SNG Nova Gorica
Eden velikanov ruske književnosti Maksim Gorki je svoje tretje odrsko besedilo Letoviščarji (krstna izvedba leta 1904 v Petrogradu) umestil v tipično rusko podeželje, v katerem se srečujejo, izmenjujejo, si laskajo, se žalijo, klepetajo, jadikujejo, pesnijo, se šalijo, dolgočasijo, filozofirajo, hrepenijo, ljubijo, se sovražijo ter prezirajo dačniki ... Foto: SNG Nova Gorica
Po besedah režiserja Magellija Letoviščarjev trenutno v Evropi ne igra nihče, zato za predstavo, ki je vabljiva za veliko festivalov, že velja precejšnje zanimanje v različnih delih Evrope. Foto: SNG Nova Gorica

In res so si dačniki Gorkega med seboj podobni: živijo življenja, ki so precej drugačna od mladostnih idealov, dnevi jim minevajo v brezdelju in sanjarjenju ter hrepenenju po drugačnem življenju, ki pa ga niso zmožni … Morda se razlikujejo le po različnih stopnjah samozavedanja, zavesti o stanju, v katerem se nahajajo, in z njim povezanim (ne)zadovoljstvom. V SNG Nova Gorica je bila premiera igre Maksima Gorkega Letoviščarji v prevodu Milana Jesiha in režiji Paola Magellija.

Gledalci kot gostje v resničnostnem šovu - svetu
Gorki, zaznamovan z dramatiko A. P. Čehova, v Letoviščarjih niza razpoloženja, sooča različna občutenja in razumevanja sveta ter gledalcu omogoča, da odrske like opazuje v njihovem vsakdanjem življenju, v običajnem klepetu, prepiru, naklonjenosti, rahli nejevolji in ne zgolj v prelomnih trenutkih. Iz teh drobcev, detajlov in banalnosti tako počasi nastaja mozaik človeških usod, ki jih družijo krčevito prizadevanje po preganjanju dolgčasa, beg iz praznine in želja po umiku iz brezdelja in bolj dejavni vlogi v svetu.

Letoviščarje, ki bodo tokrat drugič zaživeli na slovenskem odru (leta 1978 so jih - prav tako v Jesihovem prevodu - uprizorili v ljubljanski Drami SNG), je režijsko oblikoval Paolo Magelli, izviren in provokativen umetnik, kontroverzna osebnost, kozmopolit in intelektualec. Režiser (pred leti je v novogoriškem gledališču zasnoval že Gogoljevo Ženitev) je o igri povedal: "Letoviščarji so dobra alegorija: smo le gosti na bedastem in kratkem potovanju, ki se imenuje svet. Naše letovišče je lahko kjerkoli, katerokoli mesto, država, prostorski trenutek, v katerem se odvija naš obstoj. To alegorijo Gorki poda s paradoksom – zdi se mi, da je v prav v tem paradoksalnem ogromno humorja Letoviščarjev," so sporočili iz SNG Nova Gorica.

V tokratni uprizoritvi so poleg režiserja Magellija in prevajalca Jesiha sodelovali: dramaturginja Željka Udovičić, lektor Srečko Fišer, scenograf Lorenzo Banci, kostumograf Leo Kulaš, avtor glasbe Alexander Balanescu, oblikovalec luči Samo Oblokar in igralci Primož Pirnat, Alida Bevk, Ana Facchini, Blaž Valič, Danijel Malalan k.g., Maja Poljanec, Milan Vodopivec, Marjuta Slamič, Radoš Bolčina, Miha Nemec, Helena Peršuh, Ajda Toman k.g., Ivo Barišič in Gorazd Jakomini.

Tudi v NG finančne težave gledališčnikov
Ob predstavitvi Letoviščarjev na tiskovni konferenci so predstavniki SNG Nova Gorica povedali, da jim je Ministrstvo za kulturo (tako kot drugim gledališčem po državi) zmanjšalo sredstva - v njihovem primeru gre za 60.000 evrov, tako da proračun za letošnji program znaša le 330.000 evrov. "Težave bodo nastale pri produkciji. Žal bo trpela kakovost," je v Novi Gorici povedal direktor teatra Mojmir Konič. A prvi mož gledališča je zagotovil, da bodo predvideni program premier izvedli, stroške pa "zmanjšali povsod po malo". Primož Bebler, umetniški vodja gledališča, pa je povedal, da direktorja spodbuja k "resnemu uporu" zaradi zmanjševanja sredstev.

Že prihodnji teden bi morali v SNG Nova Gorica po premieri Letoviščarjev (proračun za to dramo je znašal 80.000 evrov) pripraviti naslednjo uprizoritev sezone, in sicer igro Raymonda Queneauja Cica v metroju, a so premiero zaradi bolezni v igralski ekipi prestavili, so še povedali predstavniki gledališča.