Na salzburškem poletnem festivalu je francoski igralec nastopil skupaj z dunajskimi filharmoniki, ki so predstavili izsek iz ustvarjalnosti Hectorja Berlioza. Depardieu je kot pripovedovalec spremljal izvajanje dela Lelio ou Le Retour a la vie (Lelio ali vrnitev v življenje). To kompozicijo je Berlioz zasnoval kot nadaljevanje svoje Fantastične simfonije v obliki lirične monodrame. Kontinuiteto s Fantastično simfonijo izpostavlja tudi prisotnost njenega glavnega glasbenega motiva.
Depardieu navdušeno o MutijuDepardieuja je sodelovanje z dirigentom Riccardom Mutijem zelo navdušilo, zato bo z njim sodeloval tudi pri postavitvi Ivana Groznega z glasbo Sergeja Prokofjeva. Depardieujeva hvala veliko pomeni, saj je v več kot tridesetletni karieri sodeloval že s kopico režiserjev in scenaristov. O znanem italijanskem režiserju je francoski igralec dejal: "Muti je fantastična oseba, redek človek, poln življenja in strasti. On spoštuje osebe, s katerimi sodeluje. Zna prisluhniti, kar je redko." Depardieujeva pohvala Mutiju verjetno veliko pomeni tudi zato, ker je pred dvema letoma glasbeni kolektiv milanske Scale maestra Mutija 'izgnal' zaradi domnevne oblastnosti in zaviranja inovativnosti repertoarja.
Oblast spodkoplje Eisensteinovo trilogijo
Produkcija Ivan Grozni bo odrska priredba velikopoteznega filmskega projekta ruskega režiserja in scenarista Sergeja Eisensteina. Eisenstein je osebo ruskega cesarja Ivana IV., ki je vladal v 16. stoletju, želel predstaviti v trilogiji. Vendar mu je uspelo posneti le prva dva dela, saj je umrl še pred uradno premiero drugega filma. Kriva za to pa je bila ruska oblast, po nareku katere so cenzorji več kot desetletje zavlačevali z začetkom predvajanja drugega dela Ivana Groznega.
Film, ki je bil dokončan že leta 1946, so si Rusi smeli ogledati šele leta 1958, torej v obdobju po Stalinovi smrti, ko se je represija vsaj malo sprostila. Eisenstein je umrl leta 1948, njegov Ivan Grozni, čeprav nedokončan, pa še danes velja za enega največjih dosežkov ruske kinematografije. Filmoma poseben šarm prida glasba, ki jo je ruski skladatelj Sergej Prokofjev napisal posebej za film. V Mutijevi priredbi Ivana Groznega bo Gerard Depardieu tako kot pri Berliozovem Leliu prevzel vlogo pripovedovalca. V tej vlogi se Depardieu sicer čuti že povsem domačega. Nastopil je namreč tudi že v Kralju Ojdipu Igorja Stravinskega, leta 2003 pa je skupaj s tenoristom Robertom Alagno posnel celo serijo arij Hectorja Berlioza.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje