Predstavo, je na oder postavil Zvone Šedlbauer, kot dramaturg pa se predstavlja Igor Lampret. Igro, ki jo je prevedla Desa Puc, sta praizvedla Ljerka Belak in Janez Starina. Prva nastopa v vlogi ne preveč spretne in zelo jezikave gospodinje Annie, Starina pa uteleša razvajenega pisatelja kičastih romančkov Manlyja. Ta živi v razkošni, a zanemarjeni viktorijanski hiši, po mamini smrti pa si ves osamljen zaželi družbe. Tako se odloči zaposliti služkinjo, pri izboru katere pa ima precejšnjo smolo, saj zaposli klošarko srednjih let, ki bi se le rada rešila ceste. Tako začetna idila kaj kmalu preraste v pravo bitko, polno iskrivih replik, smešnih pripetljajev in jedkega humorja.
Predstavljajo se ...
Prvič se v MGL-u kot scenografka predstavlja Ana Rahela Klopčič, kostumi so delo Jerneja Jambreka, pod glasbo se je podpisala Darja Hlavka, oblikovalec svetlobe pa je Brane Šulc. Ekipa Gospodinje se dan po premieri odpravlja tudi na gostovanje v Slovenj Gradec.
Od komedije k drami
Po besedah režiserja Zvoneta Šedlbauerja je predstava namenjena širokemu občinstvu. V svojem delu Prideaux postavlja nasproti anglosaksonsko elito in svet klošarjev, za navidezno lahkotnostjo pa ponuja globljo melanholično vsebino, saj se sčasoma komedija razblini in se prelevi v dramo. Igor Lampret je o Gospodinji zapisal, da ponuja hvaležno preigravanje odnosov med moškim in žensko, hkrati pa predstavlja prispevek k zmanjšanju naraščajočih družbenih napetosti zaradi razslojevanja.
Ameriški scenarist in dramatik James Prideaux je Gospodinjo napisal leta 1983, ko je doživela tudi prvo uprizoritev. Sicer pa je avtor med drugim znan po tem, da je zapisal biografijo igralke Katherine Hepburn.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje