V Veliki dvorani SNG Maribor so premierno uprizorili opero Aleksandra Borodina Knez Igor, ki je nastala v koprodukciji mariborske in ljubljanske operne hiše, režiral pa jo je Plamen Kartaloff, ki se je odločil za drzne posege v dramaturgijo opere. Predstavil je lastno verzijo, v kateri so scene razporejene na nov način in v dveh dejanjih.
"Opera ima pomembno sporočilo tudi za današnji čas, zato smo ustvarili sodobno in izvirno uprizoritev, ki predstavlja Borodinovo delo v novi dramaturški adaptaciji. V središču je ideja o pomiritvi in združitvi dveh smrtnih sovražnikov - kneza Igorja in kana Končaka, ki se kljub svoji veličini in drugačnosti vzajemno privlačita," pojasnjuje Kartaloff.
Knez Igor je nastal po predlogi ruskega ljudskega epa Pesnitev o Igorjevem pohodu iz 12. stoletja, ki opisuje neuspešen pohod ruskega kneza Igorja proti nomadskemu turškemu plemenu. Borodinova opera ima seveda močno poudarjeno narodnostno noto, ponuja pa tudi precej dobrih nastavkov za uporabo posebnih učinkov.
Igorjevi potomci
Pri ustvarjanju uprizoritve je šlo za pravo "slovansko navezo", saj v ustvarjalni in umetniški ekipi najdemo Bolgare (režiser Plamen Kartaloff, scenograf Boris Stojnov, kostumografka Cvetanka Petkova Stojnova), Poljake (koreografka Anna Kristof), Ukrajince (dirigent Vladimir Kožuhar) in seveda Slovence. Med pevci velja izpostaviti Marka Kobala v vlogi kneza Igorja Svjatoslaviča, Galjo Gorčevo v vlogi Igorjeve žene Jaroslavne, Branka Robinšaka v vlogi Igorjevega sina Vladimirja Igorjeviča, Roberta Vrčona v vlogi gališkega kneza Vladimirja in Saša Čana v vlogi polovskega kana Končaka.
S Knezom Igorjem se bo 2. julija 2007 začel tudi poletni festival v ljubljanskih Križankah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje