V Gleju se ukvarjajo z resničnostjo v ljubezni. Foto: EPA
V Gleju se ukvarjajo z resničnostjo v ljubezni. Foto: EPA
Ljubezen dolga tri dni in tri noči
Je resničen prepir?

S predstavo, ki jo ponuajo v gledališču Glej v Ljubljani, želijo ustvarjalci - ob Štruclu še scenarista Branko Jordan in Magda Lojk ter igralca Ajda Toman in Matija Vastl - odgovoriti na trditve nekaterih filozofov, da je beseda ljubezen tako skvarjena, da jo je skorajda nemogoče uporabljati.

Ljubezen starejših slovenskih dramatikov
Pri iskanju resničnega v ljubezni so se ustvarjalci zatekli k starejši slovenski dramatiki in v njej iskali prizore z brezčasno sporočilnostjo. V dramskih delih starejših slovenskih avtorjev so iskali ljubezenske izpovedi, prepire, hrepenenje, ljubosumje, srečo in žalost, ki jo povzroča ljubezen.

Je telesna govorica tisto, kar je resnično?
Igralca se bosta spraševala tudi, ali je sto let stara ljubezenska izjava zaradi časovne oddaljenosti jezika in navad manj resnična, kot če bi bila zapisana ali izgovorjena na začetku 21. stoletja, ali pa je ravno zaradi svoje "poetike patosa" resničnejša in sprejemljivejša. Preverjali pa bodo tudi, ali je telesna govorica, kot jo izdajajo solze, smeh in poljub, tisto, kar je v ljubezni resnično.

Tri dni in tri noči dolga ljubezen sodi v sklop dveletnega projekta Slodra, za katerega je odgovoren Tomaž Štrucl. Za naslednje leto režiser načrtuje raziskavo trenutkov, ki človeka silijo v eksistencialno stisko.