MGL je na oder postavil dramo Je to človek?, ki jo je po motivih iz esejev Prima Levija spisala Ita Ratej. 36 nastopajočih je skušalo prikazati vso grozo, s katero so se vsak dan soočali jetniki v nacističnem taborišču v Auschwitzu, v katerem je več mesecev preživel tudi Levi.
Kobal tragedije Judov ni želel stopnjevati z naturalizmom, poudarek je na psiholoških odnosih v taborišču. Drama je opozorilo, česa je zmožen pripadnik domnevno razvite evropske civilizacije, ki se lahko pohvali z več kot 2.000-letno zgodovino cvetoče kulture in umetnosti. Pa vendar se še danes - kljub izkušnji tragedije 2. svetovne vojne - lahko zgodi, da se v določenih okoliščinah še vedno pojavijo "civilizacijske deviacije", za katere smo že dolgo mislili, da so dokončno izkoreninjene. Z delom so se v MGL-ju spomnili tudi 60. obletnice konca druge svetovne vojne.
Ne preveč lepa posebnost Slovencev
Pa ne le obletnica "uradne odprave" nacizma tudi razmere v trenutni domači politiki so Borisa Kobala spodbudile k postavitvi drame je to človek? Kot je dejal Kobal, v Sloveniji še vedno poteka revizija dogajanja v veliki vojni vihri, poleg tega pa smo Slovenci "edini narod na svetu, ki hozanira kolaboracijo". Zato obdelava tematike druge svetovne vojne niti malo ni neaktualna. Kobal je še dodal: "Moja generacija ima dolžnost prevzeti štafetno palico spomina in opomina ter opozoriti, kaj je človek lahko naredil človeku:"
Vezi s Spielbergom
Predstava je v znamenju besede velike. Na veliko katastrofo evropske civilizacije bo na velikem odru MGL-ja opozoril veliki ansambel gledališča oziroma 36 nastopajočih. V glavnih vlogah Levija in Prima se bosta predstavila Tone Kuntner in jaka Lah, zaigrala pa bosta tudi nova stalna člana ansambla MGL-ja Matej Puc in Petra Veber Rojnik. Novost MGL-jevega repertoarja s filmom Stevena Spielberga Schindlerjev seznam ne povezuje le obdelava tematike življenja v nacističnem koncentracijskem taborišču.
Vezi so veliko močnejše. Igralci namreč nastopijo v kostumih, ki so jih uporabili tudi v hollywoodski uspešnici. MGL si je okrog 30 kostumov sposodil pri Zagreb filmu, ker jih - tako zagotavlja Boris Kobal - pri nas preprosto ni bilo mogoče najti.
Znanje kot rešitelj
Priprave na predstavo Je to človek? so bile temeljite, da bolj sploh ne bi mogle biti. Ekipa MGL-ja je spomladi celo obiskala avtentično prizorišče Levijeve drame, ostanke uničevalnega taborišča Auschwitz. Primo Levi, italijanski jud in diplomirani kemik, se je v taborišču smrti "znašel" leta 1944. Pred gotovo smrtjo ga je rešila ravno izobrazba, saj so ga v taborišču zaposlili v laboratoriju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje