V boj za Čufarjevo plaketo se bo podala tudi komedija Prigode dobrega vojaka Švejka v izvedbi Šentjakobskega gledališča. Foto: Šentjakobsko gledališče
V boj za Čufarjevo plaketo se bo podala tudi komedija Prigode dobrega vojaka Švejka v izvedbi Šentjakobskega gledališča. Foto: Šentjakobsko gledališče
Anton Tomaž Linhart
Odprtje in zaprtje festivala bo potekalo v znamenju Linhartovih komedij Ta veseli dan ali Matiček se ženi in Županova Micka, ki ju bo uprizorilo gledališče Toneta Čufarja.
Gledališče Toneta Čufarja
Tradicionalni Čufarjevi dnevi, ki jih pripravlja jeseniško gledališče Toneta Čufarja veljajo za eno najpomembnejših gledaliških prireditev pri nas.

Častna vloga odprtja festivala je pripadla "domačemu" gledališču Toneta Čufarja, ki je na jeseniškem odru uprizoril Linhartovo komedijo Ta veseli dan ali Matiček se ženi. Predstavo je režiral Alen Jelen. V okviru tradicionalnih Čufarjevih dnevov, ki letos potekajo že dvajsetič, se bo na jeseniškem odru med festivalom zvrstilo devet predstav amaterskih gledališč iz vse Slovenije in zamejstva. Direktorica jeseniškega gledališča Branka Smole pa je napovedala tudi gledališka presenečenja.

Za Čufarjeve plakete se bo potegovalo sedem predstav
Po mnenju Smoletove se je festival v slovenskem kulturnem prostoru že dodobra uveljavil. Vsako leto se na razpis prijavi vrsta gledališč iz Slovenije in zamejstva, med katerimi jih selektor izbere od šest do osem. Tokrat je dramaturg Alen Jelen, selektor letošnjega festivala, po ogledu 19 predstav izbral sedem tekmovalnih predstav, večinoma komedij, ki se bodo potegovale za nagrade. Zadnjo, sicer netekmovalno predstavo gledališkega festivala - Linhartovo Županovo Micko, pa bo skupaj z zamejskimi gledališči iz Štandreža v Italiji in Šentprimoža v Avstriji uprizorilo domače gledališče.

Raznovrsten nabor predstav
Do ponedeljka se bodo na jeseniških odrskih deskah zvrstile še predstave Prigode dobrega vojaka Švejka v režiji Gojmirja Lešnjaka in izvedbi Šentjakobskega gledališča Ljubljana, Denar z Neba Raya Cooneyja v režiji Srečka Centiha in izvedbi Gledališke skupine KD Ivan Kaučič Ljutomer, Gospod lovec Georga Feydeauja v režiji Mihe Alujeviča in izvedbi amaterskega gledališkega ansambla KUD Zarja Trnovlje - Celje ter Hamlet stroj Heinerja Müllerja v režiji Svita Virbeškega in izvedbi mariborskega gledališča Gnosis. Za Čufarjeve plakete po izboru žirije in občinstva pa se bodo potegovali tudi Kulturno društvo Janez Jalen Notranje Gorice - Plešivica s predstavo Milana Jesiha Stevardesa, ki jo je režiral Jaka Andrej Vojevec, Mladinska gledališka skupina KPD Planina v Selah z avstrijske Koroške s predstavo Milene Olip Iz spomina, ki jo je režiral Michael Kristof, in Loški oder s predstavo Michaleja Frayna Hrup za odrom pod režisersko taktirko Matije Milčinskega.

110 gledaliških let na Jesenicah
Hkrati s Čufarjevimi dnevi na Jesenicah praznujejo tudi 110-letnico gledališke dejavnosti. Vse se je začelo leta 1897, ko je v takratni vasi Jesenice v okviru Katoliškega delavskega društva Jesenice poleg pevskega zbora in kovinarske godbe začela delovati tudi gledališka družina. Ta je, z izjemo prve in druge svetovne vojne, delovala nepretrgoma ter se uveljavljala v domovini in zunaj meja. Že pred prvo svetovno vojno je začelo delovati tudi gledališko društvo. Gledališka dejavnost je v teh krajih sicer izreden razmah doživela po drugi svetovni vojni v okviru novoustanovljenega Slovenskega ljudskega gledališča, predhodnika današnjega Gledališča Toneta Čufarja.

Doslej se je na Čufarjevih dnevih zvrstilo že več kot 300 gledaliških skupin, ki se zadnja leta, odkar je festival dobil tudi tekmovalni značaj, potegujejo za Čufarjeve plakete po izboru žirije in občinstva.