Enodnevni festival pantomime je vrata odprl že četrtič. Foto: RTV SLO
Enodnevni festival pantomime je vrata odprl že četrtič. Foto: RTV SLO
Festival tokrat ponuja pet predstav. Foto: RTV SLO

Prva je bila na vrsti On-a, tej pa sosledile še Potovanje, Človek, Adam brez Eve in The Parcker's brothers show. Kot opozarjajo organizatorji, je festival nekaj posebnega, saj pripravljajo podobne manifestacije neverbalnega gledališča le še v petih drugih svetovnih mestih - Ciudadu de Mexicu, Berlinu, Londonu, Parizu in Bratislavi. Kot cilj ljubljanskega festivala pa si zastavljajo ustvarjanje stalne gledališke scene, uveljavljanje specifičnih oblik scenskega izražanja, združevanje različnih scenskih umetnosti in popularizacijo drugačne govorice.

Pot do pekla v lastnem umu
Nastanek igre On-a je navdihnila drama Peer Gynt dramatika Henrika Ibsna, predstava pa govori o komunikaciji s samim seboj. Zgodba se začne z odcepitvijo enega dela bitja, ki se je odločil oditi, da bi živel življenje, gnan z gorečo željo, navdušenjem in poletom. Poda se za ambicijo, da bi ga ta privedla do dna, do pekla v lastnem umu, dokler ponovno ne najde pozabljenega zvoka, vezo, ki spaja in ponovno združuje. V igri se predstavljata Višnja Obradovič in Aleksandra Berček iz Srbije.

V gledališki neverbalni monodrami Potovanje se pantomimik odpravi okrog sveta, med potjo pa se srečuje s prvotnimi prebivalci dežel, v katerih se ustavlja. Ob tem ga vedno znova spremljajo nenavadne dogodivščine. V igri se predstavlja češki umetnik Michal Hecht, ki je med predstavo neprestano v stiku z občinstvom. Dogajanje na odru spremlja v živo igrana glasba, ki jo izvaja Vladimir Labik.

Soočanje s sanjami in strahovi
Navdih za nastanek predstave Človek je treba iskati pri slavnem francoskem pantomimiku Marcelu Marceauju. Pet pantomimskih epizod se osredinja na posameznika v različnih situacijah, zgodbo pa makedonski pantomimik Trajce Gjorgiev poustvarja le s pomočjo svojega telesa in obraza. V predstavi Adam brez Eve povabi gledalce v domišljijski svet ruski pantomimik Andrey Alexander, ki se je posvetil vsakdanjemu junaku s svojimi sanjami in strahovi ter se tako namenil pridržati ogledalo vsem ljudem. Gledalec se zamisli ob temah, kot so sanje, piščanec in orel, gledališče, biseri, vrvohodec ali Barcelona.

Z igro The Parcker's brothers show se predstavlja pantomimsko-klovnovski duet iz Italije, v katerem nastopata Andrea Ruberti in Alessandro Larocca. Slovenskemu občinstvu sta se predstavila že leta 2004, tokrat pa bosta z umetnostjo pantomime in klovnovstva ponovno poskrbela za divjo vožnjo in nepozabno doživetje.