Je pritisk družbe lahko močnejši od posameznikovih čustev? Foto: Simon Stojko Falk
Je pritisk družbe lahko močnejši od posameznikovih čustev? Foto: Simon Stojko Falk
Prasica debela
Bo Tom predsodke lahko vrgel v koš? Foto: Simon Stojko Falk
Prasica debela
Koliko daste na mnenje vaših sodelavcev in prijateljev? Foto: Simon Stojko Falk

Predstava je nastala po delu Neila LaButa, v glavnih vlogah pa se predstavljajo Gaber Trseglav, Uroš Smolej, Iva Krajnc in Ana Facchini, slednja kot gostujoča igralka (iz SNG-ja Nova Gorica). Pod režijo je podpisan hrvaški režiser Saša Anočić, ki je poskrbel tudi za scenografijo. Kostumi za predstavo, ki jo opisujejo kot duhovito, ostro, moralistično in zajedljivo, so nastali v delavnici Bjanke Adžić Ursulov, za dramaturgijo pa je poskrbela Alja Predan.

Ko so drugi ovira tvoje sreče
Gre za prvo slovensko uprizoritev drame LaButa, ki pripoveduje zgodbo o mladem poslovnežu Tomu in knjižničarki močnejše postave Helen. Spoznata se v restavraciji, takoj sta si všeč, vendar pa oviro med njima neprestano predstavljajo drugi, saj je Toma strah, kako bi drugi sprejeli Helen kot njegovo prijateljico. "V družbi, ki enači uspeh z vitko postavo, so debeluhi prevzeli vlogo dežurnih spačkov. Ne gre samo za zavezujoč ideal ženske lepote, biti debel, pomeni, da si nemaren, len, vreden prezira in zasmeha," lahko preberemo v predstavitvi drame. Tom tako Helen skriva pred prijatelji in znanci, ker pa ima laž kratke noge, ti odkrijejo njeno sliko in tedaj Tom postane tarča posmeha, odnos drugih do zaljubljenega para pa skupno usodo Toma in Helen postavi pod vprašaj.

Zamislite se!
Režiser Saša Anočić je o tem, kako je sam razumel besedilo, ki ga je postavil na oder MGL-ja, razmišljal takole: "To dramsko besedilo nam kot opazovalcem iz naslanjača (v slogu mametovskih vprašanj in odgovorov) nudi možnost spremljati in preučevati vsem poznane neprijetne življenjske situacije." Direktor gledališča Kobal pa je novo postavitev MGL-ja označil za nepretenciozno predstavo, katere glavna odlika je ta, da gledalce spodbudi k razmišljanju o življenjskih vprašanjih.