Diego de Breia je s predstavo Somrak bogov navdušil Kolumbijce in si 'prislužil' televizijski intervju, v katerem je Kolumbijce seznanil s slovensko gledališko umetnostjo. Foto: Slovensko mladinsko gledališče
Diego de Breia je s predstavo Somrak bogov navdušil Kolumbijce in si 'prislužil' televizijski intervju, v katerem je Kolumbijce seznanil s slovensko gledališko umetnostjo. Foto: Slovensko mladinsko gledališče
Teatro Fernan Gomez: Barok
Tomaž Pandur je v Bogoto tokrat popeljal člane madridskega gledališča Teatro Fernan Gomez. Foto: Aljoša Rebolj

Diego de Breia je naklonjenost občinstva in kritikov 11. Iberoameriškega gledališkega festivala osvojil s predstavo Somrak Bogov v produkciji Slovenskega mladinskega gledališča, Pandur pa je Kolumbijce prepričal s predstavo Barok gledališča Teatro Fernan Gomez iz Madrida. Slovensko gledališče se na bogotskem festivalu redno predstavlja že od leta 1992, ko je s Šeherezado v Pandurjevi režiji tam nastopilo ravno Slovensko mladinsko gledališče.

Ob 450. obletnici ustanovitve Bogote
Festival iberoameriškega gledališča je eden največjih kulturnih dogodkov, ki se vsako leto zvrstijo v Bogoti. Festival so pod sloganom Dejanje zaupanja v Kolumbijo ustanovili ob 450. obletnici ustanovitve Bogote. Prvenstveno poslanstvo festivala je bila spodbujanje latinskoameriške gledališke umetnosti in njena promocija pred mednarodnim občinstvom. Prireditev je že kmalu po njeni prvi izvedbi pritegnila pozornost številnih gledaliških hiš po vsem svetu in 14 let po ustanovitvi se bienalni gledališki dogodek s svojim izredno pestrim programom, ki obsega nastope gledališč s petih celin.

Festival velja še za toliko bolj izjemnega, ker njegovi dogodki napolnijo številne urbane prostore kolumbijske prestolnice. Več kot dva tedna tako cirkusanti, akrobati, lutkarji, pantomimiki, plesalci in drugi nastopajo v mestnih parkih, na trgih, nakupovalnih središčih in na drugih za gledališki nastop nenavadnih krajih. Pomembno pa je tudi to, da je iberoameriški gledališki festival kar najbolj celovit prikaz uprizoritvenih umetnosti, saj poleg klasičnega teatra in zgoraj omenjenih zvrsti, prikazuje tudi umetnost performansa in različne hibridne oblike, izoblikovane prek sodelovanja med gledališčem in multimedijsko umetnostjo.