Poleg Grumove nagrade za najboljše novo izvirno besedilo in Šeligove nagrade za najboljšo predstavo so podelili tudi Grün-Filipičevo priznanje dramaturginji Mojci Kranjc, ki je v 20 letih svoje zaposlitve v ljubljanski Drami soustvarila številne uprizoritve. Mojca Kranjc je, kot menijo žirantje, praktična dramaturginja klasičnega evropskega formata, njeno delo pa odlikujejo ostra inteligentnost, vrhunska izobraženost, široka razgledanost, izjemen občutek za jezik ter naravnost erotična zavezanost uprizoritvenemu ustvarjanju.
Na natečaj, razpisan za letošnjo nagrado Slavka Gruma, je prispelo 38 besedil, tri besedila pa so bila nominirana že lani. Med prispelimi besedili je žirija - Zdravko Duša, Branko Jordan, Mateja Pezdirc Bartol, Matjaž Pograjc in Ira Ratej - za nagrado nominirala pet besedil. Ob delih Nestalno nebo Srečka Fišerja, Najemnina ali We are the nation on the best location Andreja Rozmana Roze in Hura, Nosferatu Andreja E. Skubica je nato za najboljši besedili izbrala Konec atlasa Tomija Leskovca in 5fantkov.si Simone Semenič.
Sodobna dramska pisava
Besedilo Konec atlasa Žanine Mirčevske s psevdonimom Tomi Leskovec pravzaprav izhaja iz zgodbene energije pomorskih pripovedi, ki pa jo osvetli s popolnoma drugega konca. Odpoveduje se veristični in linearni zgodbi in pripoved naplete tako, da pobere poljubne elemente, celo fragmente, ki jih je naplavil čas, stereotipni pravljični ter zgodbarski liki pa vznikajo v sodobni dramski pisavi.
O drugem nagrajenem besedilu 5fantkov.si Simone Semenič, poimenovanem po petih obglavljenih krščanskih mučenikih, pa je žirija zapisala, da se igrajo igrico in si pri tem vloge, funkcije ter naloge podajajo v poskočnem ritmu. Pet navihancev z vestno natančnostjo reproducira stereotipe nasilja in nestrpnosti na vseh ravneh in na več ravneh razpira in problematizira genezo sodobnih medčloveških odnosov ter nravi, pri tem pa, ko svet pretresajo laži, govorijo resnico.
Lahkotnejša Solistika prepričala občinstvo
Po izboru občinstva in žirije v sestavi gledaliških kritikov Slavka Pezdirja, Mateja Bogataja in Primoža Jesenka so ob koncu 13-dnevnega festivala podelili tudi Šeligovo nagrado. Po izboru občinstva je priznanje prejela zabavnejša in lahkotnejša predstava iz spremljevalnega programa, ki ga je skupaj z mračnejšim tekmovalnim izbrala selektorica Alja Predan. Gre za predstavo Solistika avtorja in režiserja Branka Završana v produkciji Društva Familija in Mestnega gledališča ljubljanskega, ki je prejela najvišjo povprečno oceno 4,72.
Hiengov Osvajalec v Jovanovićevi žiriji
V glavni tekmovalni program pa je bilo uvrščenih sedem najbolj svežih postavitev slovenske drame in pripovedovalske klasike ter krstnih uprizoritev novih domačih dramskih novitet v preteklem letu. Poleg zmagovalnega Osvajalca Andreja Hienga (SNG Drama Ljubljana) so bile to še Za narodov blagor Ivana Cankarja (SNG Drama Maribor), prav tako Cankarjeva Hiša Marije Pomočnice (Slovensko mladinsko gledališče in Umetniško društvo Konj), Niha ura tiha Draga Jančarja (SNG Drama Ljubljana), Za naše mlade dame Dragice Potočnjak (Mestno gledališče ljubljansko), Smeti na luni avtorja rokgreja (Mestno gledališče Ptuj) ter Nisi pozabila, samo ne spomniš se več Simone Semenič (KD Integrali in gledališče Glej).
Zmagovalni Osvajalec nas postavlja pred nesmiselnost vsakega osvajanja in je hkrati drama sveta. Tako režijsko kot dramaturško branje izpostavljata razsežnosti, ki ob nastanku niso bile tako v ospredju, so pa med novimi in ne samo krvavimi osvajanji brez zadržkov še kako aktualne. Uprizoritev seže do gledalca tudi s premišljeno uporabo vizualnih in glasbenih sredstev ter s sugestivno igro celotnega igralskega ansambla, meni žirija.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje