Foto:
Foto:
Prihodnje, odhodnje
V SNG-ju Nova Gorica poskušajo na oder čim večkrat postaviti dela, katerih vsebina je povezana z okoljem, v katerem deluje gledališče. Foto: SNG Nova Gorica

Dramo Prihodnje, odhodnje je namreč delo Srečka Fišerja, stalnega sodelavca novogoriškega teatra. Vrnili smo se bomo v leto 1948, ko je moralo Slovencev še vedno dvigovala zavest, da je vojne res konec. Obenem pa je prebivalce zahodne Slovenije nekoliko pretresla postavitev meje, ki se je zarezala v "slovensko tkivo". Goričani so bili razdvojeni, pred vrati pa je že prežal novi politični pretres; afera z informbirojem, s katero se je Jugoslavija skoraj zapletla v vojno s Sovjetsko zvezo in s katero se je obenem iztrgala popolni pokornosti "imperiju" Josipa Stalina.

Tragikomedija, v kateri so "uživali" vsi Slovenci
Ljubezensko zgodbo, nadgrajeno s problematiko prilagajanja novi družbeni ureditvi in postavljeno v okolico Gorice, je režiral Jaša Jamnik, glavni vlogi pa igrata nova člana novogoriškega gledališkega ansambla Vojko Belšak in Maja Poljanec. Drama v ospredje postavlja malega človeka in njegove težave. Zaročenca, vojno siroto Ivana in preprosto kmečko dekle, spremljamo na kar 12 prizoriščih, na katerih se zvrsti 25 različnih dramskih likov. To so ljudje, ki so jih vojni in povojni pretresi močno prizadeli, a so kljub temu še vedno sposobni globoke vere, ki jim pomaga v času, ko morajo razviti novo "strategijo življenja". Ta mora biti zares dobro premišljena, saj njihov novi svet sedaj opredeljuje tragikomično uveljavljanje novega reda.

Zgodba, ki se še ni končala
Zgodba iz leta 1948 je le na videz povsem odmaknjena od trenutka, v katerem živimo zdaj. Kot je pojasnil režiser Jaša Jamnik, je namreč zgodba aktualna tudi danes, saj ni težko najti nekaj vzporednic med povojno revolucijo in obdobjem še danes ne povsem dokončane tranzicije. Pronicljivost besedila potrjuje tudi njegova nominacija za Grumovo nagrado za najboljše dramsko besedilo. S postavitvijo Fišerjeve drame na domači oder v Novi Gorici nadaljujejo svoje poslanstvo. Kot je pojasnil direktor SNG-ja Nova Gorica Sergij Peljhan, si namreč v novogoriškem gledališču prizadevajo za uprizarjanje predstav, ki koreninijo v domačem okolju.