Prva uprizoritev je bila septembra lani v Mariboru, zatem so jo predstavili v Beogradu, nocoj sledi še premiera v Ljubljani.
Predstava, ki jo bodo v Gallusovi dvorani CD-ja uprizarjali do 28. januarja, je plod sodelovanja Drame SNG Maribor, Burgtheatra Dunaj, Jugoslovenskega dramskega pozorišta Beograd in CD-ja.
Kot so sporočili iz CD-ja, koprodukcija ni nastala zaradi naključnih povezav, "ampak je logična posledica vsebine romana, saj je pet pripovedovalcev, ki v romanu govorijo pretresljivo zgodbo Veronike Zarnik, namreč različnih narodnosti".
V romanu je Jančar popisal resnično zgodbo Rada in Ksenije Hribar, ki sta pred in med drugo svetovno vojno živela na gradu Strmol. Režiser in avtor odrske priredbe Pipan si je zamislil scensko balado v treh slikah, v kateri vsak od pripovedovalcev odstira Veronikino usodo iz njegove oziroma njene perspektive. Tako srbski oficir Stevan, Veronikin ljubimec, njena dementna mati, nemški zdravnik, hišna gospodinja Joži in ostareli partizan Jeranek "odvijejo zamotan klobčič ljubezni, ljubosumja, poguma, pa tudi krutosti, izdaje, vsega človeškega".
Kot so dodali, Pipanova adaptacija ohranja kronološko razdrobljenost, a se nasloni na dele romana, ki so situacijsko najbogatejši in najzanimivejši. "Gre za sodobni, poetični realizem, kjer se leta izkušenj zrcalijo v umirjeni, dostojanstveni režijski poetiki, ki odlično sovpada z zadržanim, dodelanim, izpiljenim Jančarjevim slogom."
Po besedah umetniškega direktorja Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor Aleksandra Popovskega so se s tem projektom uresničile "velike sanje". Ideja, da bi na odru združili igralce iz različnih okolij, se je po njegovem mnenju obrestovala: "Ko gledam, kakšna kemija nastane na odru, ko igralci iz Slovenije, Srbije in Avstrije začnejo govoriti med seboj, je res čudovito bogastvo."
Veroniko igra Nataša Matjašec Rošker, drugim članom mariborske Drame pa so se pridružili Milan Marić in Nebojša Ljubišić iz beograjskega gledališča, Daniel Jesch iz dunajskega Burgtheatra ter Milena Zupančič, ki je prvič sodelovala z mariborskim dramskim ansamblom.
Scenograf je bil Marko Japelj, kostumograf Leo Kulaš. Glasbo je napisal Milko Lazar, avtorica videa je Vesna Krebs, svetlobo je oblikoval Andrej Hajdinjak.
Za roman To noč sem jo videl je Jančar prejel svojega tretjega kresnika in kresnika desetletja ter francosko nagrado za najboljšo tujo knjigo. Zanj je bil nominiran tudi za francosko nagrado femina, poljsko nagrado angelus in rusko nagrado Jasna Poljana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje