Festival, ki se je začel s predstavo Beogradskega narodnega pozorišta Igra parov v Prešernovem gledališču v Kranju (ta dogodek tudi organizira), poleg predstav do 30. 3. ponudil tudi bogat spremljevalni program. Kot do zdaj bodo na festivalu podelili Šeligovo nagrado za najboljšo predstavo festivala po izboru žirije in nagrado Slavka Gurma za najboljše novo slovensko izvirno besedilo, prvič pa bodo razglasili tudi najboljšo predstavo, ki bo prejela nagrado občinstva. Sklepno slovesnost, na kateri bodo 30. marca podelili vse tri nagrade, bo popestril tudi nastop skupine Katalena.
Katera bo najboljša?
V tekmovalni program 36. festivala je selektorica Barbara Orel izbrala šest uprizoritev. Žirija v sestavi Alenke Bole Vrabec (predsednica), Tadeje Krečič in Jaše Drnovška bo tako lahko izbirala med predstavami Kralj na Betajnovi Ivana Cankarja v izvedbi SNG Nova Gorica pod režisersko takrtirko Jaša Jamnika, Polom Toneta Čufarja, ki jo je po priredbi Bojana Čebulja režirala Andreja Kovač, uprizorilo pa Gledališče Toneta Čufarja Jesenice, Ep o Gilgamešu, ki ga je dramatiziral, adaptiral in dopisal Nebojša Pop Tasić, režiral Jernej Lorenci, izvedlo pa SMG, Severni sij Draga Jančarja režiserja Mile Koruna in v izvedbi SNG Drama Maribor, Trieste – Alessandria EMBARKED Dragice Potočnjak, pod katerega sta se podpisali režiserka Neda R. Bric in Maska produkcija ter Fužinski bluz Andreja E. Skubica, ki ga je dramatizirala Ana Lasić, režirala Ivana Djilas, izvedla pa SNG Drama Ljubljana.
Za Grumovo nagrado se potegujejo
Izmed 37 prispelih novih tekstov in petih nominiranih tekstov za Grumovo nagrado 2005, ki so ostala v konkurenci za letošnjo nagrado, je žirija v sestavi Blaža Lukana (predsednik), Maje Haderlap, Krištofa Jaceka Kozaka, Amelie Kraigher in Marinke Poštrak izbrala pet nominirancev. Za letošnjo nagrado se tako potegujejo Andej E. Skubic za besedilo Neskončni šteti dnevi, Žanina Mirčevska za Na deževni strani, Vinko Möderndorfer za Na dnu, Dragica Potočnjak za Vse lepo in prav ter Matjaž Zupančič za besedilo Razred.
Gledališče, politika, etika
Po mnenju selektorice si je bilo v preteklem letu mogoče ogledati kar nekaj družbeno-politično angažiranih uprizoritev, zato je temu namenjen tudi del spremljevalnega programa Gledališče, politika, etika. Program ponuja štiri uprizoritve - Alamut Vladimirja Bartola (režiser Sebastijana Horvata, izvedba ljubljanske Drame), Zafrkon Borisa Kobala in Sergeja Verča (Boris Kobal in Sergej Verč, KUD Pod topoli), Che Guevara Dragice Potočnjak in Tomaža Štrucla, ki se je podpisal tudi pod režijo (SMG) in Je to človek? Ire Ratej, ki je nastal po motivih romana Prima Levija Ali je to človek (Boris Kobal, MGL).
Za spremljavo še ...
Spremljevalni program festivala ponuja okroglo mizo na temo Slovenska izvirna dramatika vs dramatizacije (vodil jo bo Matej Bogataj), bralno uprizoritev besedil slušateljev dramskih delavnic 2005, ki nosi naslov 12 mini dram, predstavitev zbranih del Evalda Flisarja in portret igralke Marije Vere. Spomnili pa se bodo tudi 250-letnice rojstva prvega slovenskega dramatika in tako ponudili predavanje Linhart za mlade in malo manj mlade ter predstavo Županova Micka.
Prisluhniti pa bo mogoče tudi koncertnim uprizoritvam dram, nominiranih za Grumovo nagrado 2006, ki jih bo izvedel igralski ansambel Prešernovega gledališča Kranj pod vodstvom režiserja Mihe Goloba.
Kaj ponuja mednarodni program?
Organizatorji so v sodelovanju z British Councilom tudi tokrat poskrbeli za delavnico dramskega pisanja, pripravili pa so še mednarodni program, v katerem sodelujejo predstave Vladimir Matjaža Zupančiča Tetara Polskega (režiserka Monika Powalisz), Nora Nora Evalda Flisarja avstrijskega Theatra Im Keller, Igra parova Matjaža Zupančiča Beogradsko dramsko pozorište (Milica Kralj) in Smija (Smejči) Zorana Hočevarja, za katero je poskrbelo Crnogorsko dramsko pozorište v sodelovanju z Oddelkom za kulturo Mesta Ljubljane in gledališčem Globalni teatar (režiser Nick Upper).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje