Foto:
Foto:
Jurij Souček se je v svoji poslanici razpisal o težkem kruhu gledaliških ustvarjalcev.
Gledališče igra pomembno vlogo v družbenem življenju že od samih začetkov človeške civilizacije.

Ob tej priložnosti so po gledaliških ustanovah prebirali poslanico francoske režiserke Ariane Mnouchkine. V mednarodnem sporočilu gledališke srenje je Francozinja zapisala, da je gledališka umetnost eno izmed sredstev, ki nas lahko odvrnejo od nepotrebnega sovraštva in nam vcepijo ljubezen do bližnjega.

V spomin Rudiju Šeligu
Avtor slovenske poslanice je legenda slovenskega gledališča in ponosni lastnik Borštnikovega prstana Jurij Souček. Svoje sporočilo je posvetil spominu na prezgodaj umrlega Rudija Šeligo, ki je z nekaj odličnimi dramskimi besedili obogatil slovensko dramatiko.

Ob spominu na Šeliga Souček tudi ni pozabil omeniti, da je Rudi Šeligo simbol ponosnih umetnikov, ki je nadaljeval tradicijo redkih gledaliških izobražencev, ki se nikoli niso podredili apetitom političnih oblastnikov, ampak so služili le klicu umetnosti.

Zakaj bi želel biti igralec?
Jurij Souček se je v svojem zapisu dotaknil tudi težkih razmer, v katerih si gledališčniki služijo vsakdanji kruh, pa oblast tega še vedno ne zna ceniti. Zato je tudi postavil retorično vprašanje: "Sprašujem se, kaj nas, gledališke ljudi, drži v tem nehvaležnem in od velike večine praktičnih Slovencev zavrženem poklicu."

Poslanicama Ariane Mnouchkine in Jurija Součka lahko prisluhnete pred vsako predstavo na prvi delovni dan po jutrišnjem prazniku, ko ju bodo pred svojim nastopom prebirali slovenski igralci.

Pobuda s Finskega
Pobuda za razglasitev 27. marca za svetovni dan gledališča je v začetku 60. let prišla s Finskega, natančneje z Mednarodnega inštituta za gledališče v Helsinkih. Finska ustanova je predlog uradno podala leta 1961 na Dunaju, kjer je junija leta 1961 potekal 9. svetovni kongres Mednarodnega gledališkega inštituta.

Prvo uradno slavje gledališke druščine je potekalo leto pozneje, in sicer 27. .3. na dan odprtja sezone pariškega gledališče Thetre de Nations.

Gledališče za svetovni mir
Mednarodni gledališki inštitut je nastal na pobudo Unesca, njegovi cilji pa so spodbujanje mednarodne izmenjave znanja in izkušenj na področju gledališke umetnosti, spodbujanje ustvarjalnosti in sodelovanja med gledališčniki, ozaveščanje javnosti o nujnosti upoštevanja dejavnosti gledališč pri načrtovanju razvoja držav, z gledališkimi izmenjavami pa naj bi se tudi krepilo zaupanje med narodi in spodbujalo miroljubno sodelovanje med državami.

Mednarodni dan gledališča vsako leto pospremi mednarodna poslanica, katere oblikovanje Mednarodni gledališki inštitut zaupa vsako leto drugi pomembni osebnosti iz sveta gledališča. Poslanico inštitut prevede v 20 jezikov in jo razpošlje v vse države sveta, da bi jo gledališčniki prenesli domači javnosti.