Opera ima 12 arij in 18 ansamblov ter dve skoraj enako dolgi dejanji. Obe se začenjata s prizori treh ljudi, v prvem dejanju nastopijo trije moški, ki stavijo glede ženske zvestobe, v drugem tri ženske, ko je v igri izbira novih ljubimcev. Foto: SNG Maribor
Opera ima 12 arij in 18 ansamblov ter dve skoraj enako dolgi dejanji. Obe se začenjata s prizori treh ljudi, v prvem dejanju nastopijo trije moški, ki stavijo glede ženske zvestobe, v drugem tri ženske, ko je v igri izbira novih ljubimcev. Foto: SNG Maribor
Così fan tutte
Na slovenskih tleh so opero prvič uprizorili v ljubljanskem Stanovskem gledališču že leta 1796, operni ansambel SNG Maribor pa je doslej Cosi fan tutte uprizoril le enkrat, leta 1973. Foto: SNG Maribor
Così fan tutte
Naročilo cesarskega dvora Mozartu, da napiše novo opero, je pomembno vplivalo na njegovo gmotno stanje in je pomenilo konec njegovih denarnih stisk. V kakšnih težavah se je nahajal v letih 1788/89 (zaradi bolezni žene Konstanze je bilo njegovo ustvarjanje resno prizadeto), je razvidno iz njegovih 'beraških' pisem prijateljem. Foto: SNG Maribor

Operni ansambel Slovenskega narodnega gledališča Maribor je v Veliki dvorani premierno uprizoril opero Wolfganga Amadeusa Mozarta Così fan tutte, ki je nastala v režiji Guyja Joostna in pod glasbenim vodstvom dirigenta Tobiasa Fosketta. Več kot triurna predstava v produkciji Flamske opere poteka v italijanščini in s slovenskimi nadnapisi.

Ženska zvestoba je stara in v kniževnosti dodobra udomačena tema - načeli so jo vsi, od Bocaccia in Cervantesa pa do Skakespearja. "Così fan tutte" (Takšne so vse) je naveličano dahnil tudi Basilio v Mozartovi Figarovi svatbi. Po uspešni obnovitvi te opere leta 1789 si je cesar Jožef II. zaželel novega, duhovitega dela z mičnimi ljubezenskimi zapleti. Libreto za opero Così fan tutte je pripravil sloviti Lorenzo Da Ponte, ki je prepletel tematiki preizkusa ženske zvestobe in stave glede zapeljevanja.

Več utelešenj istega dela
Toda besedilo je sčasoma postajalo vedno večji kamen spotike za operne hiše, ki so pokazale zanimanje za uprizoritev, zato so marsikdaj posegli vanj – včasih zgolj mestoma, drugič pa so Mozartovo glasbo celo podpisali s povsem novimi verzi. Šele po drugi svetovni vojni se operni izvajalci niso več sramovali mojstrsko zapletenega besedila in tako se je Così fan tutte z obrobja povzpela med najpogosteje izvajane Mozartove opere.

Stava na muhasto žensko srce
V Cosi fan tutte se prepleta tematika preizkusa ženske zvestobe in sklepanja stave glede zapeljevanja. Častnika Ferrando in Guglielmo se hvalita, da bosta njuni zaročenki, Dorabella in Fiordiligi, ostali večno zvesti. Don Alfonso, ki posluša njuno hvalisanje, predlaga častnikoma stavo, da je v enem samem dnevu mogoče dokazati, da sta njuni zaročenki - kakor pač vse ženske - zelo muhasti stvarci. Izziv je sprejet, zato oficirja dekletoma natvezita, da odhajata v bojno vihro, v resnici pa pripravita načrt, kako bi ju prevarala. V ta namen se preoblečeta v tujca in preizkusita svojo zapeljivost ter stanovitnost deklet.

V vlogi Fiordiligi se bosta izmenično predstavili Sabina Cvilak in gostujoča operna pevka Petra van der Mieden, Rita-Lucia Schneider in Barbara Jernejčič Fürst bosta kot gostji upodobili Dorabello, James Elliott kot gost in Matjaž Stopinšek Ferranda, gostujoča pevca Kyros Patsalides in Predrag Stojanović Guglielma, Petja Ivanova in gostja Aileen Bramhall Itani bosta nastopili v vlogi Despine, Tomas Tomasson kot gost in Jaki Jurgec bosta Don Alfonso, Mihael Mikuš pa bo Luigi.

Scenograf predstave je Johannes Leiacker, kostumografinja Karin Seydtle, oblikovalec svetlobe Frankie Goethals, dirigent Simon Robinson, zborovodja pa Robert Mraček.