John Adams je z operno partituro predstavil notranje težave fizika J. R. Oppenheimerja. Foto:
John Adams je z operno partituro predstavil notranje težave fizika J. R. Oppenheimerja. Foto:
Adams se spominja, da so jih v otroštvu nenehno opozarjali na možnost jedrskega spopada med Sovjetsko zvezo in ZDA. Foto: EPA

V operi Doctor Atomic (Atomski doktor) je dobitnik Pulitzerjeve nagrade skladatelj John Adams skušal predstaviti dvome, ki so mučili slovitega fizika J. R. Oppenheimerja. Nadzornik projekta Manhattan oziroma izdelave ameriške atomske bombe se je namreč vedno znova spraševal o etičnih plateh velikega tehnološkega podviga.

Poglavja iz sodobne zgodovine
V prejšnjih delih se je Adams že lotil politike Richarda Nixona (opera Nixon na Kitajskem) in problema terorizma (Smrt Klinghofferja). Adams se kljub temu otepa vzdevka politični skladatelj in pojasnjuje, da le preučuje teme iz sodobne ameriške družbe in življenja povprečnega Američana. Adams je izrazil presenečenje, da več sodobnih skladateljev ne išče navdiha v aktualnih družbeno-političnih dogodkih, medtem ko filmarji in pisatelji redno obravnavajo teme, ki polnijo strani dnevnega časopisja.

Ne preveč lepi spomini iz otroštva
S svojim novim projektom skuša John Adams Američane spodbuditi k razmisleku o jedrskem orožju in možnosti, da rahlo zmešani politični voditelji z nepremišljenimi potezami z s pomočjo tega smrtonosnega orožja uničijo planet. Temo jedrske nevarnosti je Adams v opero prelival kar 5 let, tema pa ga je pritegnila, kot sam pravi, zaradi spominov na otroštvo: "Moji prvi otroški spomini zagotovo vključujejo podobe možnosti jedrskega spopada z Rusijo ter vaje v šoli, kaj je potrebno storiti v primeru jedrskega napada."

Pobuda direktorice opere
K pisanju opere Doctor Atomic pa Adamsa niso spodbudili le spomini iz otroštva; sodelovanje mu je namreč predlagala Pamela Rosenberg, generalna direktorica opere v San Franciscu, ki je prav dobro vedela, da rad povežem svojo glasbeno dejavnost s družbeno-politično obarvanimi spomini iz otroštva. Adamsu naj bi s partituro za opero Doctor Atomic uspelo ustvariti izredno napeto in dramatično glasbo, ki kar kliče k spominjanju drmatičnih inm tragičnih dogodkov v uzgodovini človeške civilizacije.

Pulitzerjeva nagrada leta 2003
John Adams je leta 2003 prejel Pulitzerjevo nagrado za kompozicijo On the Transmigration of Souls (O transmigraciji duš), ki jo je posvetil vsem, ki so umrli v terorističnih napadih 11. septembra 2001. Adams se je pri pisanju nagrajenega dela vsebinsko zgledoval po znanstveno-fantastiočnih filmih iz 40-ih ter po legendi o doktorju Faustu. Zanimanje za delo je veliko tudi v tujini; uprizoritev opere so tako že napovedale operne hiše v Londonu, Tokiu, Amsterdamu in Chicagu