Jacques Brel (1929-1978) je bil belgijsko-francoski skladatelj, pevec, pesnik in igralec. Foto:
Jacques Brel (1929-1978) je bil belgijsko-francoski skladatelj, pevec, pesnik in igralec. Foto:
Branko Završan se je po končani ljubljanski akademiji AGRFT izpopolnjeval na šoli L'Ecole Internationale du Theatre, Mime et Mouvement Jacques Lecoq v Parizu, kjer je deset let tudi živel in ustvarjal.

Igralec Branko Završan je v lastni režiji, prevodu in interpretaciji pripravil štirinajst šansonov Jaquesa Brela. Večer v Slovenskem mladinskem gledališču v Ljubljani je poimenoval Senca tvojega psa, k sodelovanju pa povabil še glasbenike Žigo Goloba (kontrabas), Uroša Rakovca (kitara) in Krunoslava Levačića (bobni). Ponovitveni večer bo v torek 27. maja ob isti uri.

Dramatičnost in skrivnostnost
Predstava s podnaslovom Gledališko-glasbena monodrama za pojočega igralca in tri glasbenike črpa iz sveta Jacquesa Brela (1929-1978) belgijsko-francoskega skladatelja, pevca, pesnika in igralca, avtorja sugestivne poezije in metaforike, ki nas vabi v občutljivi labirint doživljanja življenja. Završan je zapisal, da je bil reden gost pri njih doma, vendar takrat še ni razumel kaj prepeva, je pa v njegovi dramatičnosti čutil nekakšno privlačnost in skrivnostnost.

"Ko sem v Parizu začel razumevati tudi vsebino, me je bilo skoraj groza, kaj sem vsa ta leta zamujal. Nedopustno se mi je zdelo, da ga dobršen del prebivalcev Slovenije, ki ne govorijo francosko, ne bi nikoli srečal. Zaklel sem se, da ga bom nekoč prevedel in zapel v slovenščini. Triindvajset let sem zbiral pogum pred njegovo veličino in svojim spoštovanjem."

Poslušalci kot junaki zgodb
Za Brelove šansone je značilno, da avtor pripoveduje zgodbo oziroma je tisti, ki v njej nastopa, poslušalci pa tako tudi sami postajajo junaki Brelovih zgodb, ki se stapljajo z njihovimi izkušnjami in doživetji. Brel je v svojih delih družbeno kritičen, ironičen, mestoma pa tudi komičen.