Likovno predlogo za lutke je ustvarila Barbara Stupica. Foto: Lutkovno gledališče Ljubljana
Likovno predlogo za lutke je ustvarila Barbara Stupica. Foto: Lutkovno gledališče Ljubljana
Peter Zajec v knjižni obliki
Založnika za zgodbo Potterjeva najprej ni našla, zato jo je izdala v samozaložbi.

Britanska umetnica je o nagajivem zajcu narisala slikanico, ki jo je za oder priredila Blažka Müller Pograjc, dramaturgija in režija pa sta delo Matjaža Pograjca. Kot Peter Zajec prvič predstavlja Katja Povše, ob njej pa lutke, ki so jih izdelali Sandra Birjukov, Iztok Bobič, Špela Glavan, Maja Radišič, Mitja Ritmanič in Gregor Lorenci, vodita G. Lorenci in Luna Ornik.



Prvi bralec: Noel
Zgodbo o zajcu Petru in njegovih treh prijateljih si je britanska avtorica zamislila, ko je pisala bolnemu sinu svoje nekdanje guvernante. Ker ni vedela, kaj bi mu napisala, mu je zgodbo o domačih živalicah kar narisala, nato pa nanjo pozabila za sedem let. Po sedmih letih je Noela prosila, naj ji zgodbico pošlje nazaj, nato jo je priredila in razširila, a založnika kljub temu ni našla.

A ker se ji je pravljica zdela dobra, se Potterjeva ni hotela vdati, ampak jo je v 250 izvodih izdala v samozaložbi in z njo hitro navdušila najmlajše bralce, ki so zahtevali nove izdaje. Pravega založnika je našla leta 1902 in z njim je prišel pravi uspeh. Bralci so hoteli še več zajčjih dogodivščin, zato je avtorica ustvarila še 22 novih zgodbic, po katerih mladi radi posegajo še danes.