Kaj se dogaja za žičnatimi ograjami? Foto: EPA
Kaj se dogaja za žičnatimi ograjami? Foto: EPA
Britanski minister Geoff Hoon v britanskem parlamentu.
Bodo parlamentarci z zanimanjem prisluhnili igralcem? Foto: EPA

To taktiko je ubrala skupina britanskih aktivistov, ki bodo politike k boju za izpustitev britanskih državljanov iz zapora v Guantanamu pozvali z igro o dogajanju v zloglasnem zaporu. Igra ni le "kaprica" entuziastov, ki skušajo iz "domačega naslanjača" rešiti svet. Priključil se jim je namreč tudi Stafford Smith, odvetnik, ki je zares obiskal Guantanamo in ki je branil nekaj britanskih državljanov, ki so jih Britanci kot "sovražnike" ZDA vtaknili v zapor. Stafford Smith v predstavi odigra kar samega sebe.

Poduk "lenim" poslancem
Aktivisti so prvi korak do cilja uspešno izpeljali. Poslance so namreč prepričali, da smejo igro uprizoriti kar v britanskem parlamentu. Najkasneje 9. februarja naj bi tako tudi tisti poslanci, ki se jim doslej "ni ljubilo" pozanimati o dogajanju v Guantanamu, izvedeli resnico. Stafford Smith je poudaril, da priložnostni gledališčniki z igro ne želijo karati britanskih politikov, ki seveda niso poslali britanskih državljanov v zapor pod nadzorom Američanom.

Želijo jim le odpreti oči in jih seznaniti z dejstvi, ki jih doslej niso spoznali. Vseeno pa ni pozabil dodati: "Kako se lahko zgodi, da ljudje, ki so desetletja živeli v tej deželi in katerih otroci imajo britansko državljanstvo, ne morejo dobiti vsaj malo uradne pomoči'?" Zakaj britanska oblast, ki v medijih tako rada razglaša, kako demokratična država je Velika Britanija, kjer ima spoštovanje osebne svobode stoletno tradicijo, ne želi pomagati svojim ljudem? Ali se res tako bojimo Američanov?

Nikoli ni prepozno
Aktivisti so se morali spopadati tudi z očitki, da so se boja lotili šele v trenutku, ko ta niti ni več potreben. Večino Britancev, ki so se znašli v zaporu na Kubi, so Američani namreč že izpustili. A Smith zatrjuje, da opozarjanje na krivice nikoli ni odveč, saj se utegnejo britanski državljani kaj kmalu spet znajti v podobno žalostnem položaju. In morda bo ravno ogled igre poslance opogumil, da se bodo tedaj zares hitro odzvali in zahtevali odpravo krivic.

Zapor Guanatamo si je pridobil sloves kraja, kjer si prav nihče ne želi pristati. Zapornikom v Guantanamu namreč Američani, ki sicer na izjavni ravni skoraj sveto spoštujejo človekove pravice in svoboščine, namreč odrekajo pravice, ki jim pripadajo po ženevskih konvencijah, ki obravnavajo položaj vojnih ujetnikov in ujetih pripadnikov sovražnikovih vojaških sil.