Tako režiser Vinko Möderndorfer kot dirigent Žarko Prinčič sta namreč predstavo, za katero je dramo prevedel Ervin Fritz, v preteklosti že postavljala. Tokrat je zaživela v SNG-ju Drama v Mariboru. V glavnih vlogah predstave, ki od igralcev zahteva tudi dobro pevsko znanje, nastopajo Tadej Toš, Janez Hočevar - Rifle, Alenka Cilenšek, Ksenija Mišič, Mirjana Šajinović, Vojko Belšak in Mateja Pucko.
Gostje, ki sooblikujejo predstavo
K sodelovanju pri tretji letošnji premieri so v Mariboru pritegnili skoraj ves ansambel in povabili nekaj gostov. Janez Hočevar - Rifle se tako vrača po 20 letih, kot gosta pa nastopata tudi Franci Gabrovšek in Sonja Blaž. Pestro zasedbo na odru bo spremljal 13-članski ansambel pod Prinčičevim vodstvom, ki je pri Operi za tri groše sodeloval že dvakrat.
Enkrat se je poglobljeno z njo ukvarjal tudi Möderndorfer, in sicer pred 20 leti v SLG-ju Celje. V primerjavi s takratno postavitvijo režiser opaža, da je tokratna veliko ostrejša in bolj brechtovska, saj se mu zdi, da so nekatere avtorjeve besede takšne, kot bi jih Brecht napisal prav zdaj, za čas krutega kapitalizma v sodobni Evropi.
Plagiator, ki je želel poudariti sporočilo
Delo je tako aktualno tudi skoraj 80 let po njegovem nastanku. Brecht ga je napisal leta 1928, ko je predelal Beraško opero, ki jo je v 18. stoletju napisal angleški dramatik John Gay. Prav zaradi pogostih predelav so Brechtu radi očitali plagiatorstvo, čeprav naj bi si nemški dramatik s predelavami že napisanih del le želel še bolj poudariti določene ideje.
Reši ga lahko le kraljica
Predstavnik t. i. angažirane literature in gledališča je v Operi za tri groše protagoniste postavil v Anglijo, ki čaka na kronanje nove kraljice. Iz množice tatov, prostitutk in beračev na sejmu v Sohu izstopa zloglasni Mackie Nož, ki ga Peachum, lastnik podjetja, Beračev prijatelj, naznani policiji. Nož mu je napoti, ker se je njegova hči zaljubila vanj in se hoče z njim tudi poročiti, Peachum, ki beračem izdaja dovolilnice za njihov "poklic" pa Noža noče za zeta.
Mackie se tako znajde v jetnišnici, a zveze ima tudi tukaj, z njim je namreč noseča šerifova hčerka Lucy. Vse kaže, da nič več ne more rešiti zloglasnega razbojnika, ki ga ženske ljubijo, a ko že stoji pod vislicami, se prikaže kraljičin sel s pomilostitvijo za razbojnika v nemilosti.
Je opera, ni opera?
Predstava sicer na laž postavlja svoje ime in ni opera, kljub temu pa njej ne manjka pevskih vložkov. Med najbolj znanimi songi predstave so Pesem o Mackieju Nožu, Piratska Jenny, Song o seksualni zasvojenosti in Song o nezanesljivosti človeškega stremljenja, pod katerih uglasbitev se je podpisal skladatelj Kurt Weill, ki je z Brechtom sodeloval tudi pri drugih predstavah.
Kaj bi Brecht napisal v življenjepis:
Med deli, ki jih je eden najpomembnejših in največjih nemških dramskih piscev ter gledaliških reformatorjev 20. stoletja ustvaril ob številnih romanih, esejih in poetskih delih, velja omeniti drame Baal, Bobni v noči, Vzpon in padec mesta Mahagonny, Opera za tri groše, Dobri človek iz Sečuana, Gospodar Puntila in njegov hlapec Matti, Mati Korajža in njeni otroci, Galilejevo življenje in Kavkaški krog s kredo. Tudi prek protagonistov, ki nastopajo v njih, je Brecht kritiziral družbo in poskušal oblikovati mišljenje ljudi, saj se je zavzemal za angažirano vlogo gledališča in umetnosti na splošno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje