Solženicin je na zahodu vedno veljal za simbol boja za svobodo - a naklonjenost ni bila obojestranska. Globoko verni pisatelj je Zahod imel za moralno razpadajočo družbo in kulturno javnost je nemalokrat osupnil s svojimi reakcionarnimi pogledi na demokracijo Zahoda. Foto: Reuters
Solženicin je na zahodu vedno veljal za simbol boja za svobodo - a naklonjenost ni bila obojestranska. Globoko verni pisatelj je Zahod imel za moralno razpadajočo družbo in kulturno javnost je nemalokrat osupnil s svojimi reakcionarnimi pogledi na demokracijo Zahoda. Foto: Reuters
Aleksander Solženicin
Od Aleksandra Solženicina se je lani prišlo poslovit ogromno Rusov. Foto: Reuters

Opero je po pisateljevi predlogi Dan v življenju Ivana Denisoviča zložil Aleksander Čajkovski, soimenjak slavnega ruskega skladatelja Petra Iljiča Čajkovskega.

Zgodba je postavljena v sovjetsko delovno taborišče v 50. letih; opisuje dan v življenju zapornika Ivana Denisoviča Šuhova. Roman je ob izidu (novembra 1962) v tedanji Sovjetski zvezi pomenil nekaj izrednega v sovjetski literarni zgodovini, saj ta pred tem ni nikoli odkrito spregovorila o Stalinovi represiji. Vendar pa so kasnejše Solženicinove knjige o gulagih prepovedali ter pisatelja izgnali iz domovine.

Na odru opernega in baletnega gledališča v Permu so v nedeljo zvečer prevladovale mračne barve, jetniki, obdani z bodečo žico, in oboroženi stražarji, ki so jih opazovali s stolpov, so peli v zaporniškem slengu. Toda kljub tej mračni atmosferi so lokalni mediji opero opisali kot "svetlo".

Zares avtentični rekviziti
Umetniški vodja Georgi Isaakjan je povedal, da je gledališče za to priložnost pri prebivalcih zbiralo prešite jakne iz časa Sovjetske zveze, puloverje, suknjiče in poseben aluminijasti namizni pribor. Pevci pa so obiskali muzej o gulagih blizu Perma, da bi začutili duh taborišč.

Projekt je "požegnal" tudi Solženicin
Za uprizoritev Dneva v življenju Ivana Denisoviča se je Isaakjan odločil pred enim letom in v ta namen pisal Solženicinu (1918-2008), ta pa je zamisel podprl. "Opera je boljši žanr kot drama za uprizoritev novele. Je bolj metaforična, z njo je mogoče bolje izraziti pomembne stvari," je povedal Isaakjan. "Želeli smo pokazati težke trenutke naše zgodovine."

Aleksander Čajkovski je klavirski izvleček dokončal lani poleti, celotno partituro pa pozimi. V vlogi Ivana Denisoviča je nastopil tenorist Pavel Bragin.

Solženicin je prvič izkusil gulag v letih 1945-1953, ko so ga zaprli zaradi žaljivega komentarja v pismu prijatelju, vojaškemu častniku glede Stalinove vojne proti nacistom, v katerem je Stalina označil kot "tistega z zalizci". Umrl je avgusta lani.

Na premiero je bila povabljena njegova vdova Natalija, ki je bila nad izvedbo navdušena. "Med drugim dejanjem sem občutila, da se dogaja zgodovinski dogodek," je povedala za novinarje. Občinstvo je opero pozdravilo s petminutnimi ovacijami.

A. J.