Srce balerine Miške bo skušal osvojiti mišji princ. Foto: SNG Opera in balet Ljubljana (Peter Škerl)
Srce balerine Miške bo skušal osvojiti mišji princ. Foto: SNG Opera in balet Ljubljana (Peter Škerl)
V ljubljanski operi skrbijo, da bodo zudi mlade generacije rade obiskovale baletne predstave. Foto: SNG Opera in balet Ljubljana (Peter Škerl)
Barbara Stupica je plesalcem namenila sodobna oblačila. Foto: SNG Opera in balet Ljubljana (Barbara Stupical)

Baletna predstava Kdo je najmočnejši na svetu skladatelja Bohuslava Martinuja je namenjena otrokom nad 5 let. Delo naj bi otroke pritegnilo z igrivimi in hudomušnimi plesnimi elementi, da bi mladi gledalci lažje 40 minut zdržali pri miru pa je koreografinja v plesno sestavo vnesla tudi prvine hiphopa.

Indijska saga o iskanju ženina
Vsebinsko se pravljica navdihuje pri indijski zgodbi Miška si izbira ženina. Na odru opere se je premierno že odvrtela zgodba o gospodični Miški. Njena vedno prezaposlena starša zanjo nikoli nimata časa, kljub temu pa ji skušata najti najprimernejšega ženina.

Seznam snubcev je kar dolg: Sonce, Oblak, Veter, Zid in mišji princ. Zadnjega za nekaj časa zasenčijo bolj močni konkurenti - od tod tudi beseda najmočnejši v naslovu predstave -, na koncu pa princ in njegovi pomočniki silake premagajo s prav posebno strategijo - žgečkanjem.

Spoštujte ljubezen
Poleg seznanjanja otrok z baletno umetnostjo je tako osrednje poslanstvo predstave tudi obravanavanje ljubezni kot enega od osrednjih čustev, ki obvladujejo življenje ljudi.

V vlogi gospodične Miške sta se predstavili Tjaša Kmetec in Rita Pollacchi, očeta sta zaigrala Tomaž Horvat in Dan Rus, vlogo matere sta prevzeli Nataša Berce in Monika Dedovič, za Miškino srce pa sta se v vlogi princa potegovala Mihael Žveglič in Lukas Zuschlag. Sceno in kostume je oblikovala Barbara Stupica, orkester pa je vodil Marko Gašperšič.

Sodobna predelava izvirnika
Krstno uprozoritev je opera češkega skladatelja Bohuslava Martinuja doživela leta 1925 v Narodnem gledališču v Brnu, ustvarjalci, ki stojijo za ljubljansko produkcijo, pa so predstavo nekoliko posodobili. Bohuslav Martinu (1890 - 1959) je glasbeno kariero začel kot violinist v Pragi, kasneje ga je pot zanesla v Pariz, pred grozotami 2. svetovne vojne pa se je umaknil v ZDA. Po vojni je svoje izkušnje in znanje prenašal na študente praškega konzervatorija.